ଅଣଅଜା – Odia Gapa

ଅଣଅଜା

ଜୟସିଂହ ରାଜାଙ୍କ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀର ଏକ ନାମକରା ସୈନ୍ୟ ଥିଲେ । ମଧ୍ୟବୟସରେ ସେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରୁ ଛୁଟି ପାଇ ଘରେ ବସି ରାଜାଙ୍କଠାରୁ ମାସିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇ ଅତି ଆନନ୍ଦରେ ଚଳୁଥାଆନ୍ତି । ଦିନେ ସେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟବଶତଃ ରାଜଧାନୀକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଚିତ୍ର ଦୋକାନରେ ସେ ଜଣେ ବୀର ସୈନିକଙ୍କର ତୈଳଚିତ୍ର ଦେଖିଲେ । ସେ ବଡ ଆନନ୍ଦରେ ସେହି ଚିତ୍ରଟିକୁ ନିରେଖି ଦେଖିଲେ ।

ତାଙ୍କର ଏ ଭାବ ଦେଖି ଦୋକାନୀ କହିଲା, “ଇଏ ଜଣେ ଛଶହ ବର୍ଷ ତଳର ବୀର ସୈନିକ । ସେ ଥରେ ତାଙ୍କ ତଲବାର ଖୋଳରୁ ବାହାର କଲେ ନିହାତି କମ୍ରେ ଏକଶହ ଏକ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ହାଣି ସାରିଲେ ପୁଣି ଥରେ ଖୋଳରେ ରଖୁଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କର ଯଦି ଏହି ଚିତ୍ରଟି ପସନ୍ଦ ହୋଇଛି ତେବେ ନେଇଯା’ନ୍ତୁ । ଆମ ଦୋକାନରେ ମୂଲଚାଲ କରିବାର କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ । ଚିତ୍ରଟିର ଦାମ୍ ଦୁଇହଜାର ମୁଦ୍ରା ।” ଜୟସିଂହ ନିଜ ପଇସା ଗଣି ଦେଖିଲେ ଶହେ ଟଙ୍କା କମ୍ ପଡୁଛି । ତେଣୁ ସେ ହତାଶ ହୋଇ କିଣିବାର ଆଉ ପ୍ରଶ୍ନ ନ ଉଠାଇ ସେଠୁ ଫେରି ଆସିଲେ । ମାସକ ପରେ ଥରେ ସେ ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଜଣେ ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ବନ୍ଧୁ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଘରକୁ ବୁଲି ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଦେଖିଲେ ପୂର୍ବୋକ୍ତ ତୈଳଚିତ୍ରଟି ବଡ ଯତ୍ନର ସହିତ ରଖା ହୋଇଛି । ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ସେଇ ଆଡେ ଅନାଇଥାଆନ୍ତି । ଏହା ଦେଖି ସେ ବନ୍ଧୁ ଜଣକ କହିଲେ, “ଆରେ ଏତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ କ’ଣ ଦେଖୁଛ । ସେ ତ ମୋର ଅଣଅଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର । ଶୁଣିଥିବ ବିଖ୍ୟାତ ରୁଦ୍ରପୁର ଯୁଦ୍ଧରେ କେବଳ ତାଙ୍କରି ଯୋଗୁଁହିଁ ଶତ୍ରୁମାନେ ରାଜ୍ୟ ଛାଡି ପଳାଇଲେ । ସେ ହଜାର ହଜାର ଶତ୍ରୁସୈନ୍ୟ ମାରିଥିଲେ ଓ ଶେଷକୁ ସେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ବୀରଗତିଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ ।”

ସବୁକଥା ଧୈର୍ଯ୍ୟଧରି ଶୁଣିବା ପରେ ଜୟସିଂହ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଶ୍ୱାସ ପକାଇ କହିଲେ, “ହାୟ, ମୋ ପାଖରେ ଅଧିକ ଶହେ ମୁଦ୍ରା ଥିଲେ, ଇଏବିତ ମୋର ଅଣଅଜା ହୋଇଥା’ନ୍ତେ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...