ଅନ୍ଧପିଲାକୁ ସାହାହେଲେ ସାଧୁବାଦୀ

ଆଦିବାସୀ କନ୍ଧ ପିଲାଟିଏ । ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହେତୁ ସେ ମାଲିକର ଗାଈ ଚରାଇବା କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ସୁତରାଂ ନିତି ବଣକୁ ଯାଇ ସେ ଗାଈ ଚରାଇ ଠିକ୍ ସଂଧ୍ୟାବେଳକୁ ଘରକୁ ଫେରିଆସେ । ଦିନସାରା ବଣରେ ବୁଲିବୁଲି ତା’କୁ ଭୋକ ଲାଗିଲେ ଝରଣାପାଣି ପେଟେ ପିଇଦେଇ ସେ ତା’ ଭୋକ ମାରେ ।

                ସଂଜବେଳେ ମାଲିକଙ୍କ ଘରେ ନୀତିବାଣୀ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ । ପିଲାଟି ତାକୁ ମନ ଦେଇ ଶୁଣେ । ଫଳରେ ତା’ ମନରେ ବି କରୁଣା ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ ।

ଦିନକର କଥା । ସେ ପିଲାଟି ତ ଜନ୍ମରୁ ଅନ୍ଧ, ସେ ବଣରେ ବୁଲୁବୁଲୁ ଗୋଟିଏ କୂଅରେ ପଡିଗଲା । ମାତ୍ର ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ଥିବାରୁ ସେ ପାଣି ଭିତରେ ଠିଆ ହୋଇ ରହିଲା । ସେଇ ବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଲୋକେ ଯିଏ ବି ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଗଲେ ତାଙ୍କୁ ସେ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ମନାକଲା । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସେ ଖାଲି କହୁଥାଏ, “ଯିଏ ମୋତେ କୂଅରେ ପକାଇଛି, କେବଳ ସିଏ ହିଁ ମୋତେ ଉଦ୍ଧାର କରୁ ।”କିଛି ସମୟ ପରେ ଜଣେ ସାଧୁବାବା ସେଠାକୁ ଆସିଲେ । ପିଲାଟିକୁ ବୁଝାଇ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହିତ କହିଗଲେ ଯେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ସାଧୁବାବା । ସେଦିନ ସେ ପିଲାଟି ମୁହଁରୁ କେତେପଦ ନୀତିବାଣୀ ଶୁଣି ସେ ଭାରି ଖୁସି ହେଲେ । ସାଧୁବାବା ମଧ୍ୟ ସେ ପିଲାଟିକୁ କେତେ ଧର୍ମବାଣୀ ଶୁଣାଇଲେ । ଅନେକ ଆଶୀର୍ବାଦ ବି ଦେଇଗଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ ସେ ପିଲାଟି ସାଧୁବାବାଙ୍କର ଶିଷ୍ୟ ପାଲଟିଗଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...