ଅମାନିଆ ଛୁଆ

       ଅଗନାଅଗନି ବନସ୍ତ । ସେଇଠି ଥାଆନ୍ତି ଅନେକ ଜୀବଜନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ହରିଣୀଟିଏ ତା’ର ଏକମାତ୍ର ଛୁଆକୁ ନେଇ ରହୁଥାଏ ।

       ଦିନକର କଥା ହରିଣୀର ଛୁଆ ତା’ ମାଆ ପାଖରେ ଅଳି କଲା ବାହାରକୁ ଯାଇ ଟିକିଏ ବୁଲି ଆସିବ ବୋଲି । ହେଲେ ମାଆ ତାକୁ ବାରଣ କରି କହିଲା, “ଜଙ୍ଗଲଟା ସାରା ହିଂସ୍ରଜନ୍ତୁରେ ଭରପୂର । ତୋତେ ସେମାନେ ଖାଇ ଦେବାକୁ ମୁହୂର୍ତେ ବି ଲାଗିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ତୁ ଯାଆନା ।”

       ହେଲେ ଅମାନିଆ ଛୁଆ ମାଆ କଥା ଜମା ଶୁଣିଲାନି । କହିଲା, “ସେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ତା’ର ନୂଆ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବ ଆଉ କେତେ ନୂଆ ନୂଆ କଥା ବି ଜାଣିବ ।”

       ଯେତେବେଳେ ହରିଣୀଟି ଖାଦ୍ୟସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ବାହାରିଲା, ପୁଣିଥରେ ତା’ର ଛୁଆକୁ କହିଲା, “ଧନରେ! ତୁ ଏଇ ଘାସପଡିଆରେ ତୋର ଜାତିଭାଇ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହିତ ଖେଳୁଥା । ସୁନାପିଲାମାନେ କ’ଣ ଦୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି? ତୁ କୁଆଡେ ଯିବୁନି । ମୁଁ ତୋ ପାଇଁ ଭଲ ଖାଇବା ଜିନିଷ ନେଇ ଆସିବି ।”

       ପାଖରେ ମାଆ ନାହିଁ, ଏବେ ହରିଣ ଛୁଆକୁ ମଉକା ମିଳିଗଲା । ସେ ଏକା ଏକା ଚାଲିଲା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ । ଛୋଟ ଛୁଆ ତ, ବଡ ଜଙ୍ଗଲ କେବେ ଦେଖିନଥିଲା । ସେ ଜଙ୍ଗଲର ଅପରୂପ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରି ଚାଲୁଥିଲାବେଳେ ଏକ ଖଣି ଭିତରେ ପଡିଗଲା, ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଉପରକୁ ଉଠିପାରିଲା ନାହିଁ । ମାଆ ମାଆ ଡାକି ତା’ର ତଂଟି ଶୁଖି ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାର ଡାକ କେହି ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ । କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ତା’ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବି ଶୁଖିଗଲା । ବଡ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ସେଇଠି ପଡି ରହିଲା । ଆଖପାଖରେ କିଏ ଅଛି ଯେ, ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବ?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ