ଅହିଂସା

ମଧୁପୁରର ରାଜା ବିକଟ ସେନଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିଂସାମୂଳକ ସ୍ୱଭାବ ଥିଲା । ଯୁଦ୍ଧ କରିବା, ଧରା ପଡିଥିବା ଚୋର ବା ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ହାଣିବା କାଟିବା, ଓ ପୂଜା ନାମରେ ଅନେକ ନିରୀହ ପଶୁଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ବଳୀ ଦେବା ତାଙ୍କର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା ।

                ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମକୀର୍ତ୍ତିଙ୍କର ହିତବଚନ ସେ ଗୋଟାଏ କାନରେ ଶୁଣନ୍ତି ଓ ଅନ୍ୟପଟରେ ତାକୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତି । “ଯଥା ରାଜା ତଥା ପ୍ରଜା” ପ୍ରଜାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ହିଂସାପ୍ରବୃତ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହେଲା ।

                ସେହି ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ଶତାନନ୍ଦ ନାମକ ଜଣେ ସାଧୁ ରାଜାଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସିଲେ । ସେ ରାଜାଙ୍କୁ ପୁରାଣ, ଉପନିଷଦ, ସ୍ମୃତି ଓ ଶ୍ରୁତି ଶାସ୍ତ୍ର ପଢି କହନ୍ତି ଯେ ଅହିଂସା ପରମ ଧର୍ମ ଓ ମନୁଷ୍ୟର ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରବୃତ୍ତି । ତେଣୁ ହିଂସାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ଛାଡିଦେବା ଉଚିତ୍ ।

                ରାଜା ହାତଯୋଡି କହିଲେ, “ଆଜ୍ଞା, ଆପଣ ମୋର ଗୁରୁ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ’ଣ ଦକ୍ଷିଣା ଦେବି ଆଜ୍ଞା କରନ୍ତୁ ।” ସାଧୁ ଅଳ୍ପ ହସି କହିଲେ, “ରାଜା ତୁମ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସା ତାଣ୍ଡବ ନୃତ୍ୟ କରୁଛି । ତୁମେ ଓ ତୁମର ପ୍ରଜା ହିଂସା ତ୍ୟାଗ କର । ତାହାହିଁ ହେବ ମୋ ପାଇଁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଗୁରୁଦକ୍ଷିଣା ।”

                ରାଜା କହିଲେ “ଅବଶ୍ୟ, ତାହାହିଁ ହେବ ।” ତା’ପରେ ସେ ସେନାପତିଙ୍କୁ ଡାକି କହିଲେ, “ସେନାପତି, ଆଜିହିଁ ରାଜ୍ୟରେ ଘୋଷଣା କରିଦିଅ କି ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତେ ଅହିଂସା ନୀତି ପାଳନ କରିବେ । ଏହାହିଁ ମୋର ଆଜ୍ଞା । ଯଦି କେହି ମୋର ଆଜ୍ଞା ଉଲ୍ଲଘଂନ କରିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅହିଂସା ନୀତି ପାଳନ ନ କରିବ, ତତକ୍ଷଣାତ୍ ତାକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିବ ବା ଫାଶୀ ଚଢାଇ ଦେବ, ହତ୍ୟା କରିବ, ଏହାହିଁ ମୋର ଆଜ୍ଞା ।”

                ଏକଥା ଶୁଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମକୀର୍ତ୍ତି ଓ ସାଧୁ ଶତାନନ୍ଦ ପରସ୍ପରକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଚାହିଁ ରହିଲେ । ଭଲ ପ୍ରସ୍ତାବର ଫଳ କ’ଣ ହେଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...