ଋଷି ଓ ମୂଷା କନିଆଁ କଥା

ଥରେ ଗୋଟିଏ ଚିଲ ଗୋଟିଏ ମୂଷାଛୁଆକୁ ଥଂଟରେ ଧରି ଉଡିଯାଉଥିବା ସମୟରେ, ମୂଷାଛୁଆଟି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଚିଲ ଥଂଟରୁ ଖସି ଆସି ଋଷି ତର୍ପଣ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଆଞ୍ଜୁଳାରେ ପଡିଗଲା । ମୂଷାଛୁଆର ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଋଷିଙ୍କ ମନରେ ଦୟା ହେଲା । ସେ ତାକୁ ମନ୍ତ୍ରପାଣି ଛିଂଚି ଗୋଟିଏ ସୁନ୍ଦରୀ ଝିଅରେ ପରିଣତ କରିଦେଲେ । ତା’ ପରେ ନିଜ ଆଶ୍ରମକୁ ନେଇ ଲାଳନ ପାଳନ କଲେ । ଆଶ୍ରମରେ ରହି ଝିଅଟି କ୍ରମେ କ୍ରମେ ଯୁବତୀରେ ପରିଣତ ହେଲା । ସେ ଝିଅଟିର ବିବାହ ବୟସ ହେବାରୁ ଋଷି ତା’ ପାଇଁ ବର ଖୋଜିଲେ । ଋଷି ତାଙ୍କ କନ୍ୟାଟିକୁ ସବୁଠାରୁ ବଳଶାଳୀ ବରହାତରେ ଟେକି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଋଷିଙ୍କ ମତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି ।

       ତେଣୁ ସେ ମନେ ମନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କଲେ । ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ଆସି ପହଁଚିଲେ । ଋଷି କହିଲେ, “ ହେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ! ମୁଁ ମୋର ଝିଅଟିକୁ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବର ହାତରେ ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛି । ତୁମଠାରୁ ଅଧିକ ବଳବାନ୍ ହୋଇ ଆଉ କେହି ନ ଥିବାରୁ ତୁମେ ହିଁ ଏ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କର । ”

         ଏ କଥା ଶୁଣି ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ କହିଲେ, “ ଋଷିବର! ମେଘଦେବତା ଆକାଶରେ ଉଠିଲେ, ସେ ମୋତେ ଢାଙ୍କି ଦିଅନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୋର ପରାକ୍ରମ ଉଭାନ୍ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ମେଘ ମୋଠାରୁ ଅଧିକ ବଳବାନ୍ । ଆପଣ ତାଙ୍କରି ହାତରେ କନ୍ୟାଦାନ କରନ୍ତୁ । ”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...