କଞ୍ଜୁସ୍ ଓ କରିତ୍କର୍ମା – Odia Gapa

କଞ୍ଜୁସ୍ ଓ କରିତ୍କର୍ମା

ବୀରପୁର ଗୋଟାଏ ସମୃଦ୍ଧ ଗାଁ । ଆଉ ସେହି ଗାଁରେ ବିକ୍ରମ ମହାପାତ୍ର ସବୁଠାରୁ ଧନୀକ ଶ୍ରେଣୀର ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

                ସେ ଧନୀ ସିନା, କିନ୍ତୁ ଭୀଷଣ କୃପଣ । ଲୁହା ଚିପୁଡି ତହିଁରୁ ପାଣି ବାହାର କରିବା ଯେପରି ଅସମ୍ଭବ, ତାଙ୍କ ପକେଟରୁ ପଇସାଟିଏ ବାହାର କରିବା ବି ଠିକ୍ ସେହିପରି ଅସମ୍ଭବ ।

                ଥରେ ଗାଁ ଲୋକେ ଗୋଟାଏ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କଠୁଁ ଚାନ୍ଦା ଆଦୟ କଲେ । କିନ୍ତୁ ବିକ୍ରମବାବୁ ପାଖକୁ ଆଦୌ କେହି ବି ଯାଉ ନଥାନ୍ତି । ଶେଷକୁ ନିଜ ଜୀବନର ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ସହରରେ ବିତାଇଥିବା ଯୁବକ ସୁଦର୍ଶନ ଯାଇ ତାଙ୍କଠି ପହଁଚିଲା ଓ ଚାନ୍ଦା ମାଗିଲା ।

                ସୁଦର୍ଶନର କଥା ଶୁଣି ବିକ୍ରମବାବୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ କହିଲେ, “ଚାନ୍ଦା, ପୁଣି ମୁଁ ଦେବି? ମୋତେ କେତେ ଲୋକ କେତେ ଖୋସାମଦି କରି ମଧ୍ୟ ମୋଠାରୁ ପଇସାଟିଏ ବି ଝଡାଇ ପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ତମେ ତ ବାହାରେ ଥାଅ, ଏସବୁ ଜାଣିବ ବା କେମିତି?”

                ତା’ପରେ ସୁଦର୍ଶନ ଉତ୍ଫୁଲ୍ଲ ହୋଇ କହିଲା “ମୁଁ ତ ସେଇକଥା ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହୁଥିଲି । କହୁଥିଲି କି ଦୁନିଆରେ କେବଳ ଜଣେ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ଖୋସାମଦି ମୋଟେ କାମ କରେ ନାହିଁ । କେବଳ ଜଣେ ଲୋକ – ସିଏ ହେଲେ ବାବୁ ବିକ୍ରମ!”

                ବିକ୍ରମବାବୁ ଟଙ୍କା ସିନ୍ଦୁକ ଆଡେ ଅଗ୍ରସର ହୋଇ ପଚାରିଲେ “ହୁଁ । ଠିକ୍ କହିଛ । ତମର କେତେ ଚାନ୍ଦା ଦରକାର? ମାନେ କେତେ ଦେଲେ ମନ୍ଦିର କାମ ପୁରା ହୋଇଯିବ?”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...