କଳିବୁଢୀ ଶାଶୁ

ପ୍ରାଚୀନ କାଳର କଥା । ହସ୍ତିନାପୁର ନାମରେ ଏକ ନଗର ଥିଲା । ଏହା ଥିଲା ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ । ତାର ଚାରିଆଡେ ଖାଲି ସଉଧମାଳା । ସେଠାକାର ରାଜାଙ୍କ ନଅର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର । ରାଜାଙ୍କର ପାରିଷଦଗଣ ଏବଂ ସାଧବମାନଙ୍କର ଅଟ୍ଟାଳିକା ଦେଖିଲେ ଯେପରି ଜଣକର ମନ ପୂରି ଉଠିବ । ସେଠାକାର ନଗରର ଛକମାନଙ୍କରେ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରମୋଦ ଉଦ୍ୟାନମାନ ଥାଏ । ସେ ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନଙ୍କର କୋଉଥିରେ କିଛିବି ଅଭାବ ନ ଥାଏ । କଠୋର ଶାସନ ହେତୁ ଚୋର ତସ୍କରମାନେ ଉତ୍ପାତ ହେବାକୁ ମୋଟେ ସାହସ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ।

                ଏହିପରି ଏକ ପୂଣ୍ୟମୟୀ ନଗରୀରେ ଶିବଦତ ଦାସ ବାସ କରୁଥାଆନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ପଣ୍ଡିତ ବ୍ରାହ୍ମଣ । ସେଠାକାର ରାଜଦରବାରରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଖାତିରି ଥାଏ । ସାଧାରଣ ପ୍ରଜାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେ ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ଭାରି ମାନ୍ୟ କରୁଥାଆନ୍ତି । ପରିବାର କହିଲେ ସେ ପଣ୍ଡିତଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର ବସୁଦତ ।

ପଣ୍ଡିତ ଶିବଦତଙ୍କର ଧନର କୌଣସି ଅଭାବ ନ ଥିଲା । ହେଲେ ସେ ଆଦୌ ସୁଖୀ ନ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦରୀ, ରୂପଗର୍ବିଣୀ । ସେ କାହାକୁ ଆଦୌ ସହି ପାରୁ ନ ଥିଲେ । ବିନା କାରଣରେ ଛିଦ୍ର କାଢି କଳି କରିବା ତାଙ୍କର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା । ଘରେ ବାହାରେ କାହାର ଛାଇ ପଡିଲେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁଖୁଂଟା ଚେଙ୍କି ହୋଇଯାଉଥିଲା ଯେପରି । ସେ ଖାଲି ଅଯଥାରେ କଳି କରୁଥିଲେ । ସାହି ପଡିଶାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ସବୁବେଳେ ଅପଡ । ତେଣୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୁଆର ଯେମିତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ । ତାଙ୍କର ଏପରି କଳହ ସ୍ୱଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଘରକୁ ମଧ୍ୟ କେହିବି ଆସୁନଥିଲେ ।

ପଣ୍ଡିତ ଶିବଦତ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କଲେ । ମାତ୍ର ତାର ପରିଣାମ ହେଲା ବିପରୀତ । ଓଲଟି ସେ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ଅଧିକ କୁପିତା ହୋଇ ନିଜ କାଣ୍ଡଜ୍ଞାନ ହରାଇ ବସୁଥିଲେ । ହାତରେ ତାଙ୍କର ଯାହା ଜିନିଷ ପଡୁଥିଲା, ତାହା ସେ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଉଥିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...