କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଲୋଡା

ବିଶ୍ୱବିଖ୍ୟାତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଥୋମାସ୍ଏଡିସନ୍ ଙ୍କ ଜୀବନକଥା । ସେ ସବୁବେଳେ କିଛି ନୂଆ ନୂଆ ବସ୍ତୁ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଭାବନ ମାନବ ସମାଜ ଓ ବିଜ୍ଞାନଜଗତପାଇଁ ଅମୂଲ୍ୟ ଅବଦାନ ଚିରସ୍ମରଣୀୟ । ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବଲ୍ବ, ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଭଳି ଅନେକ ଦରକାରୀ ଉପକରଣର ସେ ଥିଲେ ଜନକ ।

                ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏଡିସନ୍ ତ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଗବେଷଣାଗାରରେ କାର୍ଯ୍ୟବ୍ୟସ୍ତ ଥାଆନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳ ନ ହେବାଯାଏଁ ସେ ଛାଡିବା ଲୋକ ମୋଟେ ନ ଥିଲେ । ନ ଖାଇ ନ ପିଇ ସେହିଭଳି ସେ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ଥରେ ଏଡିସନ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗବେଷଣାରତ ଥାଆନ୍ତି । ଏଥିଲାଗି ସେ ଅନେକଥର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରି ନ ଥିଲେ । ଏହିପରି ମୋଟ ପଚିଶଥର ଚେଷ୍ଟା କରି ସେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଡିସନ୍ ଙ୍କ ମନରେ କିନ୍ତୁ ଆଦୌ ଦୁଃଖ ନଥିଲା । ସୁତରାଂ ସେ ସେଇଠି ଅଟକି ନ ଯାଇ ଛବିଶତମ ଥର ପୁଣି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଲେ । ଆଉ ସେହିଥର ହିଁ ସେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

                ଏହି ଘଟଣାରେ ଏଡିସନ୍ ଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯିବା ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ଯେ, “ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ପଚିଶଥର ପ୍ରୟାସ କରି ଅସଫଳ ହେଲେ । ଏଥିଲାଗି ବୃଥା ପ୍ରୟାସ କରି ଅଯଥାରେ ଆପଣଙ୍କର ବହୁମୂଲ୍ୟ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ । ଏଥିଲାଗି ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କ’ଣ ରହିବ?”

                ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଏଡିସନ୍ କହିଥିଲେ, “ନା, ମୋର ସମୟ ଆଦୌ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । କାରଣ ପଚିଶଥରର ବିଫଳ ପ୍ରୟାସ ଯୋଗୁଁ ମୁଁ ପଚିଶିଟି ନୂଆ ଉପାୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲି, ଯାହାକୁ କି ବ୍ୟବହାର କରି ମୁଁ ୨୬ତମ ଥର ବେଳକୁ ସଫଳ ହେଲି । ଅର୍ଥାତ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ତିଆରି କଲି । ଏହି ବାରମ୍ବାର ବିଫଳତା ହିଁ ମୋତେ ସଫଳତା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥିଲା । ସୁତରାଂ ମଣିଷ ଭିତରେ ଏପରି ଏକ ଦୃଢ ମନୋବଳ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରିହୁଏ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଅସଫଳ ହୋଇ ନିରାଶାରେ ବୁଡିରହି ନିଷ୍କ୍ରିୟ ନହୋଇ ଆଉଥରେ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଲେ ସୁଫଳ ନିଶ୍ଚୟ ମିଳିଥାଏ । ଏଣୁ ସଫଳତା ନ ମିଳିବା ଯାଏଁ ମନୁଷ୍ୟକୁ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ କରିବାକୁ ହେବ ।”

ସୁତରାଂ କୁହାଯାଇଛି –

 “କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ଲାଭ ପାଇଁ ଲୋଡା ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ

ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରି ଯିଏ କରୁଥାଏ ତାକୁ ମିଳିବ ସୁଫଳ ଦିନେ ଅବଶ୍ୟ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...