କାହାକୁ ହୀନ ମଣିବା କାହିଁକି – Odia Gapa

କାହାକୁ ହୀନ ମଣିବା କାହିଁକି

       ଗୋଟିଏ ପଲ୍ଲୀ ଗାଁ ପାଖଦେଇ କୁଳୁକୁଳୁ ନାଦରେ ବହିଯାଉଥାଏ ପାହାଡି ନଈଟା । ସେଇ ନଈକୂଳରେ ଶିବମନ୍ଦିରଟିଏ । ମନ୍ଦିର ବେଢାରେ ଏକ ପ୍ରକାଣ୍ଡ କୂଅ ଓ ସୁନ୍ଦର ଫୁଲବଗିଚା ରହିଛି । ବଗିଚାରେ ନାନା ଜାତିର ଫୁଲ ଫୁଟି ପବନରେ ଦୋଳିଖେଳୁଥାଏ, ଏଥିରୁ ନାନା ପ୍ରକାର ଫୁଲ ଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ଶିବ ମଣ୍ଡିତ ହୋଇ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର ଦିଶୁଥାଏ ।

       ସେହି ବଗିଚାର ଫୁଲଗଛଗୁଡିକ କ୍ରମେ କ୍ରମେ ବଡ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଗୋଟିଏ ଫୁଲଭରା ଗଛ ଖୁବ୍ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଯିବାରୁ ମାଳି ଓ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଫୁଲ ତୋଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲା । ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ପାଖରେ ପଡିଥିବା ଏକ ବଡ ପଥରକୁ ଗଡେଇ ଗଡେଇ ଆଣି ଗଛମୂଳରେ ରଖିଦେଲେ । ଏଣିକି ସେହି ପଥର ଉପରେ ଚଢି ଅନାୟାସରେ ଫୁଲ ତୋଳି ହେଲା । ଏହି ଭଳି ପ୍ରତିଦିନ ଭକ୍ତଗଣ ପଥର ଉପରେ ଚଢି ଫୁଲ ତୋଳିବାରୁ ତାହା କ୍ରମେ କ୍ରମେ ମସୃଣ ହୋଇଗଲା ।

       ଦିନେ ସେହି ଫୁଲଗଛର ଫୁଲମାନେ ପଥରକୁ କହିଲେ, “ଦେଖୁଛ ପଥର ଭାଇ ! ତୁମକୁ ପଦାଘାତ କରି ଭକ୍ତମାନେ ଆମକୁ ତୋଳି ନେଇ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରଯେ, ଆମେ ସବୁ ଫୁଲ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କର କେତେ ପ୍ରିୟ? ମାତ୍ର ତୁମେ କେତେ ହୀନ, ମନରେ ବିଚାର କର?”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...