କୁଆ ଏବଂ ପେଚା କାହାଣୀ – Odia Gapa

କୁଆ ଏବଂ ପେଚା କାହାଣୀ

ଭାରତର ଦକ୍ଷିଣରେ ‘ମହିଳାରୋପ୍ୟ’ ନାମକ ଏକ ନଗରୀ ଥିଲା । ଏହି ନଗରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିରାଟ ବରଗଛ ରହିଥିଲା । ସେହି ବରଗଛଟିରେ କୁଆ ମାନଙ୍କର ରାଜା ‘ମେଘବର୍ଣ୍ଣ’ ତାର ବନ୍ଧୁ, ପରିଜନ ଏବଂ ଅନୁଚର ବର୍ଗଙ୍କୁ ନେଇ ବାସ କରୁଥିଲା । ସେହି ବରଗଛ ନିକଟରେ ଏକ ପର୍ବତ ଗୁମ୍ଫା ଥାଏ । ସେହି ଗୁମ୍ଫା ମଧ୍ୟରେ ପେଚା ରାଜା ‘ଅରିମର୍ଦ୍ଧନ’ ତା’ର ଅନୁଚର ମାନଙ୍କୁ ନେଇ ବାସ କରୁଥାଏ । କୁଆରାଜା ଏବଂ ପେଚା ରାଜା ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ ପୁରାତନ କାଳରୁ ଶତ୍ରୁତାଥାଏ ।

       ପେଚାମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣତଃ ରାତିରେ ଦେଖାଯାଏ, ଦିନରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନେ ଦିନବେଳା ଗୁହା ମଧ୍ୟରେ ଛପି ରହନ୍ତି । ରାତି ହେଲେ ଶିକାରକୁ ବାହାରନ୍ତି । ଶିକାର ନିମିତ୍ତ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବେଶୀ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ । ରାତିରେ ବରଗଛ ଚର୍ତୁପାଶ୍ୱର୍ରେ ବୁଲି ଛୋଟ ଛୋଟ କୁଆମାନଙ୍କୁ ମାରି ଖାଆନ୍ତି । ଫଳରେ କୁଆମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ କମିବାରେ ଲାଗିଲା । ଦିନେ କୁଆରାଜା ମେଘବର୍ଣ୍ଣ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପାରିଷଦ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଦରବାରକୁ ଡକାଇଲେ । ପ୍ରଥମେ ମନ୍ତ୍ରୀ ‘ଉଜ୍ଜୀବ’ କହିଲେ, ‘ମହାରାଜ! ଯେହେତୁ ପେଚା ରାଜା ଅରିମର୍ଦ୍ଧନ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଉପରେ ରାତ୍ରି କାଳରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ । ଯେହେତୁ ଆମର ଶତ୍ରୁ ବଳବାନ୍ । ତେଣୁ ତାକୁ ହଠାତ୍ ଆକ୍ରମଣ ନକରି ଶତ୍ରୁର ଦୁର୍ବଳ ସମୟରେ ତାକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ହେବ ।’

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...