କୁକୁର ଏବଂ ଗଧର କାହାଣୀ

ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମର ଶେଷ ମୁଣ୍ଡରେ ଧୋବାଟିଏ ବାସ କରୁଥିଲା । ଗ୍ରାମବାସୀମାନଙ୍କର ଲୁଗାପଟା ସଫା କରି ଦି’ପଇସା ରୋଜଗାର କରି ନିଜର ଗୁଜୁରାଣ ମେଂଟାଏ । ଧୋବା ତା’ର ଘରେ ଗୋଟେ କୁକୁର ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗଧ ପାଳିଥାଏ । ଜୀବ ଦୁଇଟି ମଧ୍ୟ ଧୋବାଟିକୁ ବେଶ୍ ମାନିଥାଆନ୍ତି । ଗଧ ଧୋବାର ଲୁଗାପଟା ନେବା ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲାବେଳେ କୁକୁର ରାତିରେ ଚୋର ଜଗିବାପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । କେଉଁଠାରେ ଟିକେ ଶବ୍ଦ ହେଲା ମାତ୍ରକେ କୁକୁର ଭୁକିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରେ । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ କହିଲେ, କୁକୁର ତା’ର ମୁନିବକୁ ସତର୍କ କରାଇଦିଏ ।

         ଦିନେ ଧୋବାଟି ଗାଢ ନିଦରେ ଶୋଇଯାଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଚୋର ଆସି ଧୋବାର ଘରକୁ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟତ ଉଦ୍ୟତ ହେଉଥାଏ । ଗଧଟି ପ୍ରଥମେ ଯେମିତି ଚୋରକୁ ଦେଖିଲା, ସେ କୁକରକୁ ଡାକି କହିଲା, “ଭାଇ! ତୁମେ କ’ଣ ଜାଣିପାରୁନ କି? ଗୋଟେ ଚୋର କେମିତି ମୁନିବର ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତୁମେ ଭୁକିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କର । ଯାହାଦ୍ୱାରାକି ମୁନିବର ନିଦ୍ରା ଭଙ୍ଗ ହେବ ।” ଗଧଟିର କଥା କୁକୁର ଶୁଣିଲା କିନ୍ତୁ ନଶୁଣିଲା ଭଳି ହୋଇ ପୁଣି ଶୋଇପଡିଲା । କିଛି ସମୟପରେ ଗଧଟି ପୁଣି ସେହି କଥା କହିଲା । କୁକୁର ବିରକ୍ତ ହୋଇ କହିଲା, “ଗଧଭାଇ! ମୁଁ ମୋ ମାଲିକର ଏକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଓ ଅନୁରକ୍ତ ଥିଲି । ତାର ଘରକୁ ଦିନ ନାହିଁ, ରାତି ନାହିଁ ଜଗି ବସୁଛି । ସେ ନିରାପଦରେ ରହୁଥିବାରୁ ମୋତେ ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବହେଳା କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ମୁନିବ ଜାଣିପାରୁନାହିଁ ମୁଁ ତା’ ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ । ସେ ମୋତେ ପେଟପୂରା ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ତା’ର ଘରେ ଚୋର ପଶି ଚୋରି କଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ଭୁକିବି ନାହିଁ । ଏହାପରେ ମୁନିବ ମୋର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରିପାରିବ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...