କୁକୁର ଜାତକ

ବୋଧିସତ୍ୱ ତାଙ୍କର ଏକ ଜନ୍ମରେ ଏକ କୁକୁର ରୂପେ ବାରାଣସୀରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ସହରର ଗୋଟିଏ ବଡ ମଶାଣିରେ ରହୁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ସେ ଥିଲେ ଶହ ଶହ କୁକୁରଙ୍କର ଦଳପତି ।

       ଦିନକର ଘଟଣା । ରାଜା ତାଙ୍କ ଘୋଡାଗାଡିରେ ବସି ସହର ବୁଲିବାକୁ ଗଲେ । ସଂଜ ହେବା ପରେ ସେ ନଅରକୁ ଫେରିଆସିଲେ । ଚାକରମାନେ ଘୋଡାମାନଙ୍କର ଲଗାମ୍ ଖୋଲିଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଘୋଡାଶାଳରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଓ ଲଗାମ୍ଗୁଡିକୁ ନଅରର ଅଗଣାରେ ରଖିଦେଲେ ।

       ସେଦିନ ରାତିରେ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହୋଇଗଲା । ଚମଡା ତିଆରି ଲଗାମ୍ ଗୁଡିକ ପାଣିରେ ଭିଜିଯିବାରୁ ନରମ ହୋଇଗଲା । ନଅର ଭିତରେ ଗୁଡିଏ ଜାତିଆ କୁକୁର ଥିଲେ । ରାଜା ସେଇ କୁକୁର ଗୁଡିକୁ ପୋଷିଥିଲେ । ସେମାନେ ନଅରର ଭଲ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଆରାମରେ ଥିଲେ । ରାତିରେ ସେଇ କୁକୁରମାନେ ଅଗଣାରେ ବୁଲୁଥିଲେ । ପାଣିରେ ଭିଜି ନରମ ହୋଇଯାଇଥିବା ଲଗାମ୍ଗୁଡିକୁ ସେମାନେ ଚୋବାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

       ତା’ପରଦିନ ସକାଳେ ଚାକରମାନେ ଲଗାମ୍ ନେବାକୁ ଆସି ଦେଖିଲେ ଯେ କୁକୁରମାନେ ଲଗାମ୍ଗୁଡିକ ଚୋବାଇ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଇଛନ୍ତି । କେଉଁ କୁକୁର ଏପରି କରିଛନ୍ତି ତାହା ସେମାନେ ଜାଣିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଚାକରମାନେ ଯାଇ ରାଜାଙ୍କୁ କହିଲେ – “ମଣିମା, ଆମେ ଘୋଡାର ଲଗାମ୍ଗୁଡାକ ଅଗଣାରେ ରଖିଥିଲୁ । କୁକୁରମାନେ ସେଗୁଡିକ କାମୁଡି ଛିଣ୍ଡେଇଦେଇଚନ୍ତି ।”

       ଏହା ଶୁଣି ରାଜା ରାଗିଯାଇ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଯାଅ, “ନଗରରେ ଯେତେ କୁକୁର ଅଛନ୍ତି ସେଗୁଡାକୁ ମାରିପକାଅ ।”

       ରାଜାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଚାକରମାନେ ସହର ସାରା ବୁଲି ଯେଉଁଠି କୁକୁର ଦେଖିଲେ ତାକୁ ମାରିପକାଇଲେ । ବହୁତ କୁକୁର ମଲେ । ଏହା ଦେଖି କେତେକ କୁକୁର ମଶାଣିକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କ ଦଳପତି ବୋଧିସତ୍ୱଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିପଦ କଥା ଜଣାଇଲେ । କୁକୁରବଂଶକୁ ରକ୍ଷାକରିବା ପାଇଁ କିଛି ଗୋଟାଏ ଉପାୟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...