ଗଧ ଏବଂ ଧୋବାର କାହାଣୀ

ଅତି ପୁରା କାଳର କଥା । ଗୋଟିଏ ନଗରୀରେ ଶୁଦ୍ଧପଟ ନାମକ ଏକ ଧୋବା ବସ ବାସ କରୁଥିଲା । ଧୋବାଟି ଘରେ ଗୋଟିଏ ଗଧ ପାଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଗଧଟିକୁ ତା’ର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ ଗଧଟି ଦିନକୁ ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଲା । ଦିନେ ଶୁଦ୍ଧପଟ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟଦେଇ ଯିବା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ମଲା ବାଘ ଦେଖିଲା । ମନେମନେ ଏକ ଉପାୟ ଚିନ୍ତା କଲା । ସେ ଭାବିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଯଦି ଏହି ବାଘର ଦେହରୁ ଛାଲଟିକୁ ବାହାର କରି ନେଇପାରିବି ଓ ତାକୁ ନେଇ ଗଧର ପିଠି ଉପରେ ପକାଇ ଗଧକୁ ରାତିରେ ଶସ୍ୟ କ୍ଷେତରେ ଛାଡିଦେବି । ଲୋକମାନେ ଗଧକୁ ବାଘଭାବି କେହି ଆକ୍ରମଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

       ଶୁଦ୍ଧପଟ ସଂଗେ ସଂଗେ ନିଜର ଭାବନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିଦେଲେ । ମୃତ ବାଘର ଛାଲକୁ ଆଣି ଏପରି ବାଗରେ ଗଧ ଉପରେ ପକାଇଲେ ଯେ ଗଧଟି ଗଧ ଭଳି ନଦିଶି ଏକ ବାଘ ପରି ଦେଖାଗଲା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ରାତିରେ ଶୁଦ୍ଧପଟ ଗଧକୁ ନେଇ ଯବ କିଆରୀରେ ଛାଡିଦେଇ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ସୂର୍ଯୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଗଧକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତି । ରାତିରେ ଶସ୍ୟ ଜଗିଥିବା ଜଗୁଆଳୀମାନେ ବାଘ ଭାବି କେହି ତା’ ନିକଟକୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହିପରି କିଛିଦିନ ଗଲା । ଗଧଟି ଦିନକୁ ଦିନ ମୋଟା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ସବୁଦିନ ତ’ ସମାନ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଆସେନି । ‘ସତ’ କେତେଦିନ ବା ଲୁଚି ରହିବ? ଦିନେ ରାତିରେ କିଛି ଦୂରରେ ଏକ ମାଈ ଗଧ ବୋବାଉଥିବାର ଗଧଟି ଶୁଣିପାରିଲା । ସେ ସଂଗେ ସଂଗେ ମନଖୁସିରେ ବୋବାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲା । ଜଗୁଆଳୀମାନେ ସଂଗେ ସଂଗେ ଜାଣି ପାରିଲେ ଯେ, ଏହା ଏକ ଗଧ । ଶେଷରେ ଜଗୁଆଳୀମାନେ ଗଧକୁ ପିଟି ପିଟି ମାରି ପକାଇଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...