ଗୀତ ଗାଉଥିବା ଗଧ

ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଧୋବା ଗଧଟିଏ ପାଳିଥିଲା । ଧୋବା ଦିନ ତମାମ୍ ଗଧକୁ ଖଟାଏ । ରାତିରେ ଛାଡିଦିଏ । ରାତି ସମୟରେ ଗଧ ଏଣେ ତେଣେ କ୍ଷେତରେ ବୁଲି ଫସଲ ଖାଏ । ରାତି ପାହିବା ପାହିବା ହେଲେ ଗଧ ଧୋବା ନିକଟକୁ ଫେରିଆସେ । ଦିନେ ରାତିରେ ଗଧ କ୍ଷେତରେ ଚରିବା ସମୟରେ ତାର ଏକ ଶୃଗାଳ ସହିତ ଦେଖା ହେଲା । ସଂଗେ ସଂଗେ ଦୁଇଜଣ ଯାକ ସାଂଗ ହୋଇ ଜଣକର କାକୁଡି କ୍ଷେତରେ ପଶିଲେ । ପେଟ ପୂରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାକୁଡି ଭାଂଗି ଖାଇଲେ । କାକୁଡି ଖିଆ ମଜାପାଇ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଜଣଯାକ ରାତିରେ ଯାଇ କାକୁଡି କିଆରୀରେ ପଶନ୍ତି ।

       ଦିନେ ରାତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଜହ୍ନର ନିର୍ମଳ କିରଣ ଚାରିଆଡେ ବିଛାଇ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ଥଣ୍ଡା ପବନ ମଧ୍ୟ ବହୁଥାଏ । କାକୁଡି ଖାଇବା ସମୟରେ ଗଧ ଶୃଗାଳକୁ କହିଲା, “ଭଣଜାରେ! ରାତିଟା ଭାରି ଭଲ ଲାଗୁଛି । ଏହି ରାତିରେ ଗୀତ ଗାଇବାକୁ ଭାରି ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି । ଗଧର କଥା ଶୁଣି ଶୃଗାଳ କହିଲା, ‘ମାମୁଁ’ ଜମା ଗୀତ ଗାଅ ନାହିଁ । ଆମେ ଜଣକର କ୍ଷେତରେ ପଶି ଚୋରୀ କରୁଛେ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପରା ଲେଖା ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଚୁପ୍ ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ସବୁସମୟରେ କାହାର ସେମାନେ ଚୋରୀ କରିବା ଅନୁଚିତ୍ । ତା’ପରେ ତୁମ କଣ୍ଠ ସ୍ୱର ତ’ ମଧୁର ନୁହେଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଗୁଆଳୀମାନେ ଗଭୀର ନିଦରେ ଶୋଇ ପଡିଛନ୍ତି । ତୁମର କଣ୍ଠସ୍ୱର ଶୁଣି ସେମାନେ ହୁଏତ ଉଠି ଯାଇ ପାରନ୍ତି । ତା’ପରେ ଆମର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହେବ ଚିନ୍ତା କରିପାରୁଛତ? ତେଣୁ ଦୟାକରି ତୁମେ ଗୀତ ଗାଅ ନାହିଁ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...