ଗୁଣବାନ୍ ଜାମାତା

ନାରଣପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶମ୍ଭୁ ନାମକ ଜଣେ ଧନୀ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଝିଅ ଥାଏ, ତା’ର ନାମ କମଳା । କମଳା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର, ଧନୀପିତାଙ୍କର ସେ ଏକମାତ୍ର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ । ତେଣୁ ସେଠାକୁ ସବୁଦିନେ ଲୋକେ ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ଆସୁଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କମଳା ତା’ର ବାପାଙ୍କ ସହକାରୀ ବିବେକ୍କୁ ମନେ ମନେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥାଏ ।

                ବିବେକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସତ୍ ସ୍ୱଭାବର ପିଲା, ବୁଦ୍ଧିମାନ୍, ଗୁଣୀ ଏବଂ ସାହସୀ ମଧ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଦରିଦ୍ର, ସଂସାରରେ ନିଜର ବୋଲି ତା’ର ଆଉ କେହିବି ନାହିଁ । କମଳା ଦେଖିଲା ବାପା ତାରି ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବର ପସନ୍ଦ ହେଉନାହିଁ । ଦିନେ ସେ କମଳା ମୁହଁ ଖୋଲି କହିଲା, “ଏତେ ଖୋଜିବାର ଦରକାର କ’ଣ? ଘରେ ତ ବର ରହିଛି । ବିବେକ୍ ଠାରୁ ଆଉ ଭଲ ପିଲା କ’ଣ କିଏ ଅଛି? ସେ ଏ ଘରେ ଜୁଆଁଇ ହେଲେ ମନ ଦେଇ ସବୁ କାମ ବୁଝିବ ଓ ତା’ର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ କୁଆଡେ ଯିବାର ଉପାୟ ନାହିଁ । ଏପରି ହେଲେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସବୁଦିନେ ତୁମ ପାଖରେ ରହିବି ।”

                ଏକଥା ଶୁଣି ଶମ୍ଭୁ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ରାଗିଗଲେ ଯେ, ସେ ବିବେକକୁ ତାଙ୍କ ଘରୁ ସିଧା ତଡିଦେଲେ । କମଳା ଓ ତା’ର ମା ବହୁତ ପରେ ଜାଣିଲେ ଯେ ଏପରି ଘଟଣା ହୋଇଛି । ସେମାନେ ଦୁଃଖ କଲେ । କମଳା କହିଲା ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ କଦାପି ବିବାହ କରିବ ନାହିଁ । ଝିଅ ନିଜ ଜିଦିରେ ଅଟଳ ରହିଲା । ବାପା ମଧ୍ୟ କିଛି ଦିନ ଧରି ଝିଅର କୌଣସି କଥାକୁ ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ।

                ଶମ୍ଭୁଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ ଝିଅ କଥାକୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଥା’ନ୍ତି । ତେଣୁ ସେ ଶମ୍ଭୁଙ୍କୁ କହିଲେ, “ଦେଖ, ଝିଅ ଯଦି ତା’ମନରେ ଜଣକୁ ପସନ୍ଦ କରିଛି ତେବେ ତ ତାକୁ ସେହିଠାରେ ବାହା ଦେବା ଉଚିତ୍ ହେବ । ଭାବି ଦେଖ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଝିଅକୁ ବାହାଦେଲେ ଝିଅ ତା’ ଶ୍ୱଶୁର ଘରକୁ ଚାଲିଯିବ । ଆମର ତ ଗୋଟିଏ ବୋଲି ଝିଅ, ନୟନର ମଣି, ସେ ଆମ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଲେ ଆମେ ସହି ପାରିବାଟି? କିନ୍ତୁ ବିବେକକୁ ବାହା ଦେଲେ ଝିଅ ଜ୍ୱାଇଁ ଆମ ଘରେ ରହିବେ । ଆମ ଧନ ଆମ ଘରେ ରହିବ । ତମେହିଁ ତ ନିଜେ ବିବେକକୁ ଖୁବ୍ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିଲ । ଆଜି ଆମ ଝିଅ ତାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଦେଲା ବୋଲି ସବୁ ଏମିତି ବିଗିଡି ଗଲା ଯେ ତୁମେ ତାକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେଲ? ଶତଧିକ ତୁମର ବୁଦ୍ଧି ବିବେକକୁ । ଏବେ, ନା ଝିଅ ବାହାହେବ, ନା ମଣିଷ ଟିକିଏ ସ୍ୱସ୍ତିରେ ରହିବ । ତୁମ ମନରେ ଶେଷକୁ ଏଇଆ ଥିଲା?” ଏତିକି କହି ସେ ବସି ଖାଲି କାନ୍ଦିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ