ଗୁରୁ ରାମାନନ୍ଦଙ୍କ ଉପଦେଶ – Odia Gapa

ଗୁରୁ ରାମାନନ୍ଦଙ୍କ ଉପଦେଶ

ଏମିତି ଅନେକ ଗୁରୁକୁଳ ଆଶ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁ ରାମାନନ୍ଦଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆଶ୍ରମ ଥିଲା । ସେ ଆଶ୍ରମର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ଅନୁପମ ପରିବେଶ । ବିଶାଳ ବୃକ୍ଷ ସବୁ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଫଳରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ବଗିଚାଟି ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ସୁଗନ୍ଧିତ ପୁଷ୍ପରାଜିରେ ପରିଶୋଭିତ । ପୁନଃଶ୍ଚ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମ ନିକଟରେ ଏକ ସୁବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଚ୍ଛ ନୀରଯୁକ୍ତ ପୁଷ୍କରିଣୀ । ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଗୁରୁ ରାମାନନ୍ଦଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲା । ସେ ଥିଲେ ମୃଦୁଭାଷୀ, ଶାନ୍ତ, ସରଳ ଏବଂ ବିଦ୍ୱାନ । ସେଥି ସକାଶେ ତାଙ୍କର ସୁଖ୍ୟାତି ସୁଗନ୍ଧିତ ପୁଷ୍ପ ସମ ଚାରିଆଡକୁ ବ୍ୟାପୀ ଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଆଶ୍ରମକୁ ପାଠ ପଢିବା ପାଇଁ ସବୁ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ଆସି ପହଁଚୁ ଥିଲେ । ସେଥିରେ ଧନୀ, ଦରିଦ୍ର, ଜାତି ଅଜାତିର କୌଣସି ବାଛ ବିଚାର ନ ଥିଲା । ମାତ୍ର ଗୁରୁଦେବ ଛାତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁରାଗୀ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲେ । ପିତାମାତା ବିନୟୀ, ସହଜସରଳ ତଥା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅନୁରାଗୀ ହୋଇ ନଥିଲେ, ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଗୁରୁଦେବ କଦାପି ରାଜି ହେଉ ନଥିଲେ ।

                ଗୁରୁରାମାନନ୍ଦ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମର ସବୁଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମାନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖି ଆସୁଥିଲେ । ଏମିତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିନୟୀ ଛାତ୍ର ଥିଲେ । ଗୁରୁଦେବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ସେହି ଛାତ୍ର ଦିନେ ଗୁରୁଦେବଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ କହିଲା, ‘ଗୁରୁଦେବ ! ମୋତେ ଦୟାକରି ଜଣେ ଉତ୍ତମ ନାଗରିକ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ମୁଁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରି ଜଣେ ବଡ ମଣିଷ ହୋଇପାରେ, ତେବେ ମୋର ଜୀବନ ଧନ୍ୟ ହୋଇଯିବ । ଏଣୁ ଆପଣ ମୋ ପ୍ରତି ଟିକିଏ ଦୟା କରନ୍ତୁ । ଏକଥା ଶୁଣି ଗୁରୁଦେବ କହିଲେ, ‘ବତ୍ସ ! ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁ ବ୍ୟସ୍ତରେ ଅଛି । ତୁମେ ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଏଠାକୁ ଆସ, ତୁମ ବିଷୟରେ କଅଣ ସବୁ କରାଯାଇ ପାରିବ, ତାହା ଆମେ ବିଚାର କରିବା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...