ଚୁଲ୍ଲପଦୁମ ଜାତକ – Odia Gapa

ଚୁଲ୍ଲପଦୁମ ଜାତକ

ଏକ ସମୟରେ ବୋଧିସତ୍ୱ ରାଜା ବ୍ରହ୍ମଦତଙ୍କର ପାଟରାଣୀଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ତାଙ୍କର ପୁତ୍ରରୂପେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ନାମ ଥିଲା ପଦ୍ମକୁମାର । ତାଙ୍କ ପରେ ଏକାଦିକ୍ରମେ ତାଙ୍କର ଛଅଟି ଭାଇ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସାତଭାଇଯାକ ସମୟକ୍ରମେ ଯୌବନରେ ଉପନୀତ ହୋଇ ବିବାହ କଲେ ଓ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ରାଜପୁରରେ ବାସକରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

       ଦିନେ ରାଜା ଦେଖିଲେ ଯେ, ରାଜପୁତ୍ରମାନେ ଏକସଙ୍ଗରେ ବହୁ ଅନୁଚରଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଦରବାର ଗୃହକୁ ଆସୁଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମନରେ ଗୋଟିଏ ଆଶଙ୍କା ଜାତ ହେଲା । ସେ ଭାବିଲେ, ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକରି ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାର କରିବା ନିମନ୍ତେ ରାଜପୁତ୍ର ମାନେ ମିଳିତ ହୋଇ ଆସୁ ଅଛନ୍ତି । ସେ ରାଜପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଡକାଇ କହିଲେ, “ତୁମେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବକ । ନାନା ସ୍ଥାନରେ ଭ୍ରମଣ କରି ସଂସାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅର୍ଜନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଣିକି ଏ ନଅରରେ ରହିବା ତୁମମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ସୁନ୍ଦର ନୁହେଁ । ତୁମେମାନେ ଯେଉଁଠାକୁ ଇଚ୍ଛା ସେଠାକୁ ଯାଇପାର; କିନ୍ତୁ ମୋର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏଠାକୁ ଆସି ତୁମର ପୈତୃକ ରାଜ୍ୟର ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବ ।”

       ପିତାଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ସେମାନେ ମାନି ରାଜ୍ୟଛାଡି ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ; କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ମନରେ ଘୋର ଦୁଃଖ ଜାତ ହେଲା । ଏଥିପୂର୍ବରୁ ରାଜପୁରର ସୁଖସ୍ୱାଚ୍ଛନ୍ଦ୍ୟ ଭିତରେ ସେମାନେ ବଢିଆସିଥିଲେ; ଏବେ କେଉଁଠାକୁ ଯିବେ, କଅଣ କରିବେ, ଏହି ଚିନ୍ତା ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାକୁଳ କରି ପକାଇଲା । ସେମାନେ ଭାବିଲେ, “ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଗଲେ ଆମର ଅବସ୍ଥା ସମାନ । ତେଣୁ ଚାଲ, ଯେଉଁଠାକୁ ହେଉ ଯିବା ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...