ଚୋର ସାଧୁ ପାଲଟିଲା

ଏକଦା ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଳସୀ ଦାସ ରାତିରେ କୌଣସି ଏକ ସ୍ଥାନରୁ ଫେରୁଥିଲେ । ସେ ଏକୁଟିଆ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଟରେ ଜଣେ ଚୋରକୁ ଭେଟିଲେ । ଅନ୍ଧାର ରାତିରେ ଚୋରଟି ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କୁ ଦେଖି ପଚାରିଲା କିଏ ତୁମେ? ତୁଳସୀ ଦାସ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ଭାଇ ତୁମରି ପରି ମଣିଷଟିଏ । ଚୋରଟି ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ ବିଚାର କଲା ଇଏ ମୋ ଭଳି ଗୋଟାଏ ଚୋର ନିଶ୍ଚୟ । ସେ ଖୁସି ହୋଇ କହିଲା – “ହଁ ବୁଝିଗଲି, ତୁମେ ବୋଧେ ଏ କାମରେ ନୂଆ । ଏବେ ମୋତେ ଟିକିଏ ସାହାଯ୍ୟ କର ।”

         ଚୋରଟି ଜଣେ ଧନୀ ଲୋକର ଘରେ ସିନ୍ଧି କରି ଚୋରି କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା । ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କୁ ତା’ର ସମଧର୍ମୀ ବୋଲି ଭାବି କହିଲା – “ତୁମେ ଏଠାରେ ଜଗି ଥାଅ । ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ଭିତରେ ପଶୁଛି । ଟିକେ ସାବଧାନରେ ଥିବ, ଯଦି କେହି ଆସେ ମୋତେ ସତର୍କ କରାଇଦେବ ।”

         ଚୋରଟି ସିନ୍ଧିକରି ଘର ଭିତରେ ପଶିବାର ଅଳ୍ପକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ତୁଳସୀ ଦାସ ନିଜ ଝୁଲାମଣିରୁ ଶଙ୍ଖଟିଏ ବାହାର କରି ଫୁଙ୍କିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଶଙ୍ଖଶବ୍ଦ ଶୁଣି ଘର ଭିତରେ ପଶି ଚୋରି କରୁଥିବା ଚୋରଟି ଡରିଗଲା । ସେ କ୍ଷଣେ ମାତ୍ର ଡେରି ନକରି ଶୀଘ୍ର ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିଲା ।

         ସେ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସି ଦେଖିଲା ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ହାତରେ ଶଙ୍ଖ, ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନାହାଁନ୍ତି । ଚୋରଟି ତୁଳସୀ ଦାସଙ୍କ ହାତରୁ ଶଙ୍ଖଟି ଛଡାଇ ନେଇ ରାଗିଯାଇ କହିଲା କେହି ନଥିବାବେଳେ ତୁମେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇଲ କାହିଁକି?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ