ଜଗଦୀଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ସ୍ୱଦେଶପ୍ରୀତି

ଇଣ୍ଡିଆରେ ଗୋରା ଶାସନକାଳର କଥା । ସେତେବେଳେ ଇଂରେଜ ସରକାର ଇଣ୍ଡିଆନମାନଙ୍କୁ କ୍ରୀତଦାସ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ସେମାନେ ଯେ କେବଳ ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ୱାଧୀନତା ଅପହରଣ କରିନଥିଲେ, ତା ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନେ ପ୍ରତିଭାବାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା, ବିଦ୍ବତା ଓ ବାଗ୍ମୀତାକୁ ମଧ୍ୟ ହୀନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଥିଲେ । ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେମାନେ କଳା ଇଣ୍ଡିଆନମାନଙ୍କୁ ହୀନଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଥିଲେ । ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦବୀରେ କଳାଗୋରା ଭେଦରେ ଦରମାରେ ତାରତମ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ।

                ଠିକ୍ ସେତିକିବେଳେ ଜଗଦୀଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ବସୁ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରି ଫେରିଥାନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆରେ ସାକ୍ଷାତ୍କାର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସେଥିରେ ସେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ ଏବଂ ଏକ ନାଁକରା କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଗଲେ । କଲେଜରେ ଇଂରାଜୀ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଏକ ମାସ କାଳ ପାଠପଢାଇ ସାରିଲେଣି । ମାସ ଶେଷରେ ବସୁଙ୍କୁ ଦରମା ମିଳିଲା, ହେଲେ ଇଏ କି ଅନ୍ୟାୟ କଥା? ତାଙ୍କୁ ଇଂରେଜ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଦରମା ଦିଆଗଲା । ଏଭଳି ଦରମା ତାରତମ୍ୟର ଘୋର ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ବସୁ । ସୁତରାଂ ସେ ଦରମା ଗ୍ରହଣ କଲେ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା କେବଳ ବସୁଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ସାରା ଇଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ପାଇଁ ଘୋର ଅନ୍ୟାୟ ଥିଲା ।

ଏବେ ଜଗଦୀଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ବିନା ଦରମାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠପଢାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଟିକିଏ ହେଲେ ବି ସେଥିରେ ସେ ହେଳା କଲେ ନାହିଁ । ତଥାପି ଇଂରେଜ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜଗଦୀଶ୍ଙ୍କର କଥା ମୋଟେ ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ । ହେଲେ ଜଗଦୀଶ ମଧ୍ୟ ଛାଡିବା ଲୋକ ନ ଥିଲେ । ତା’ପରେ ସେ ପୂର୍ବଭଳି ବିନା ଦରମାରେ ପାଠପଢାଇ ଚାଲିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...