ଜିତୁମିତୁ – Odia Gapa

ଜିତୁମିତୁ

କୌଣସି ଏକ ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଜିତୁକୁ ଚାକିରୀ ମିଳିଗଲା । ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଚାକିରୀ ପାଇବା ତ ଭାରି କଷ୍ଟ । ଏଣେ ଜିତୁର ପିଲାଦିନର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ଥାଏ ତା’ର ନାମ ମିତୁ । ମିତୁ ପରିବା ବିକି ତା’ ପେଟ ପୋଷେ । ମଝିରେ ମଝିରେ କାମ ମିଳିଗଲେ ବି ତାକୁ ସେ କରେ । ଏମିତିକା ବେଶ୍ ଭଲରେ ସେ ଚଳିଯାଉଥାଏ ।

                କିନ୍ତୁ ଜିତୁ ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ କାମ ପାଇଛି ବୋଲି ତା’ର ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଜିତୁର ଗର୍ବ ସବୁବେଳେ ବଢି ଯାଉଥାଏ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କଥା ଛାଡ । ନିଜର ପିଲାବେଳର ସାଥୀ ମିତୁ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେନାହିଁ । ଏସବୁ ବ୍ୟବହାର ମିତୁକୁ ମୋଟେ ଭଲ ଲାଗୁ ନଥାଏ । ଦିନେ ସିଏ ନିଜେ ରାଜାଙ୍କ ଦରବାରକୁ ଗଲା ଜିତୁର ଚାକିରୀ ଦେଖିବାକୁ । ରାଜଦରବାରରେ ଲୋକେ ତାକୁ କେତେ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛନ୍ତି ସେକଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ । ସେଠାରେ ପହଁଚି ସେ ଦେଖିଲା ଜଣେ କିଏ ଜିତୁକୁ ଖୁବ୍ ଗାଳି ଦେଉଛି । ଏହା ଶୁଣି ମିତୁ ଭାରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲା । ପାଖରେ ଥିବା ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେ ପଚାରିଲା, “ମହାଶୟ, ଜିତୁକୁ ଏମିତି ଯିଏ ଗାଳି ଦେଉଛନ୍ତି ସେ କିଏ କି?”

କର୍ମଚାରୀ ମିତୁକୁ ଅଚିହ୍ନା ଦେଖି ଟିକିଏ ନାକ ଟେକିଲା ଓ କହିଲା, “ସିଏ ଜଣେ ବଡ ଅଧିକାରୀ ।”

ଏହା ଶୁଣି ମିତୁ ପଚାରିଲା, “ଅଧିକାରୀ ବୋଲି ସେ ଏମିତି ଗାଳି ଦେବେ, ତାଙ୍କୁ କେହି କିଛି ବି କହିବେ ନାହିଁ, ଇଏ କେଉଁଠିକାର ନ୍ୟାୟ?”

କର୍ମଚାରୀ କହିଲା, “ସହିବାକୁ ହେବ । ନହେଲେ ଚାକିରୀ ଚାଲିଯିବ ନା? ଆଉ ଏଠାରୁ ଚାକିରୀ ଚାଲିଗଲେ ବାହାରେ କେହି କଉଡିଟିଏର ମୂଲ୍ୟ ବି ଦେବେନାହିଁ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...