ଝାଡୁଦାରର ବିବାହ

ପ୍ରାୟ ଚାରି ଶହ ବର୍ଷ ତଳେ ମହିଶୂର ରାଜ୍ୟରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ରାଜୁତି କରୁଥିଲେ । ସେ ଗଂଗବଂଶରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶାସକ ଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କନ୍ୟା ନ ମିଳିବା ଯାଏଁ ସେ ବିବାହ ଆଦୌ କରିବେ ନାହିଁ ।

                ସେତେବେଳେ କାଞ୍ଚିପୁରର ରାଜାଙ୍କର ଝିଅଟିଏ ଥିଲା । ସେ ତ୍ରିଲୋକ ସୁନ୍ଦରୀ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ତାଙ୍କ ସମାନ ତିନିଲୋକରେ କେହି ବି ଅଧିକ ସୁନ୍ଦରୀ ନଥିଲେ । ଲୋକମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଆଲୋଚନା ହେଲା ଯେ କାଞ୍ଚି ରାଜଜେମାଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବର ହେଉଛନ୍ତି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଏବଂ ପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କନ୍ୟା ହେଉଛନ୍ତି କାଞ୍ଚି ରାଜଜେମା ।

                ଏ କଥା ରାଜା ପୁରୁଷୋତ୍ତମଙ୍କ କାନରେ ପଡିଲା । ତହୁଁ ସେ ତୁରନ୍ତ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ କାଞ୍ଚି ରାଜାଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇ ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କଲେ । କାଞ୍ଚି ରାଜା ମହିଶୂର ରାଜାଙ୍କର ମାନ ରଖିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ, ଏପରି କି ତାଙ୍କ ଭୋଗବିଳାସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଏକତ୍ରିତ କଲେ ।

                ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଉଚ୍ଚ ବଂଶରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ଶକ୍ତି, ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ଥିଲା ଯେ ସେ ଥିଲେ ଜଣେ ବଡ ଉଦାର ହୃଦୟର ଯୁବକ । ଏକ ସମାବେଶରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମଧ୍ୟ କାଞ୍ଚି ରାଜଜେମାଙ୍କୁ ଦେଖି ନେଲେ । ସେଠାରେ ଉଭୟେ ପରସ୍ପରକୁ ଇସାରାରେ ପସନ୍ଦ କରିନେଲେ ।

                ଏହି ପ୍ରକାରେ ଯୋଗ୍ୟ ବର ସହିତ କନ୍ୟାର ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ କାଞ୍ଚି ରାଜା ଆଗ୍ରହୀ ହେଲେ । ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମନେ ମନେ ନିଶ୍ଚିତ ମନେ କରି ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଗଲେ । କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଫେରିଯିବା ପରେ କାଞ୍ଚି ରାଜାଙ୍କ ମନରେ ସନ୍ଦେହ କଣ ଥିଲା – ତାହା ମଧ୍ୟ ଶୁଣି ନିଅନ୍ତୁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...