ତାରାମତୀ କଥା – Odia Gapa

ତାରାମତୀ କଥା

ପୂର୍ବଭଳି ପରଦିନ ଯେତେବେଳେ ଭୋଜରାଜ ଯାଇ ସିଂହାସନ ପାଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ, ସେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟାଦଶ ପୁତ୍ତଳିକା ତାରାମତୀ ଛିଡାହୋଇ କହିଲା, “ଆଗ ମୋ କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ବିଚାର କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ମହାରାଜ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟଙ୍କର ସମକକ୍ଷ ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଇ ସିଂହାସନରେ ବସିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବି ।”

       “ମହାରାଜ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ଥିଲେ ଜଣେ ଗୁଣଗ୍ରାହୀ ବ୍ୟକ୍ତି । ଗୁଣର ଆଦର କରୁଥିଲେ । ପୂଜ୍ୟ ପୂଜାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହେବାକୁ କେବେ ଦେଉ ନଥିଲେ । ଜ୍ଞାନୀ, ଗୁଣୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପୁରସ୍କାର ଦେଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରୁଥିଲେ । ଥରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜନୈକ ବିଦ୍ୱାନ ପଣ୍ଡିତ ଆସି ତାଙ୍କ ରାଜ ଦରବାରରେ ପହଁଚିଲେ । ଶାସ୍ତ୍ର ପୁରାଣରେ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଦକ୍ଷତା ରହିଥିଲା । ସେ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଶ୍ଲୋକ ଶୁଣାଇଲେ । ତହିଁର ସବିଶେଷ ଅର୍ଥ ବୁଝାଇବାକୁ ଯାଇ ଏକ କାହାଣୀ ଶୁଣାଇଲେ ।

       ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳର କଥା । ସେତେବେଳେ ଆର୍ଯ୍ୟବର୍ତରେ ଜଣେ ରାଜା ରାଜତ୍ୱ କରୁଥିଲେ । ସେ ଖୁବ୍ ଖାମଖିଆଲୀ ଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଯାହା ମନକୁ ଆସୁଥିଲା ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ପରିଣତ କରୁଥିଲେ । ସତୁରୀ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ପୁଣିଥରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ । ଯିଏ ଯେତେ ପ୍ରକାରେ ବୁଝାଇଲେ ମଧ୍ୟ ମାନିଲେ ନାହିଁ । ଜଣେ ଅସାମାନ୍ୟ ସୁନ୍ଦରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ, ତାଙ୍କୁ ମୁହୂର୍ତେ ମାତ୍ର ନିଜ ପାଖରୁ ଅଲଗା କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ନାହିଁ । ନିଜ ସହିତ ସୁନ୍ଦରୀ ସାନ ରାଣୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦରବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଗଲେ । ରାଜ ପାରିଷଦଙ୍କୁ ଏହା ଭଲ ଲାଗିଲା ନାହିଁ । ନାନା ଲୋକ ନାନା କଥା କହିଲେ । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏସବୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...