ତିନୋଟି ଉପଦେଶ

ଅନେକ ଦିନ ତଳର କଥା । ସାଗର ପାଟଣା ନାମକ ଗାଁରେ ଜଣେ ସାଧୁ ପ୍ରକୃତିର ଲୋକ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାମ ଜୟଦେବ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ । ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାଶୟ ବୋଲି ଡାକୁଥିଲେ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଥିଲା । କେହି ତାଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ବେଳେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଦେଲେ ସେ ତାଙ୍କ ପୂଜା କକ୍ଷକୁ ଯାଇ କିଛି ସମୟ ନିରବରେ ବସି ସେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖଣ୍ଡିଏ କାଗଜରେ ଲେଖି ପ୍ରଶ୍ନକର୍ତ୍ତାକୁ ଆଣି ତାହା ଧରାଇ ଦେଉଥିଲେ । ସାଧାରଣତଃ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ବହୁତ ଉପକାର ହେଉଥିଲା । ଲୋକେ ଏଥିରେ ଖୁସି ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ଦେଉଥିଲେ । ସେ ଯାହା ପାଉଥିଲେ, ତାକୁ ସତ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତଥା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସେବାରେ ସେ ଲଗାଉଥିଲେ ।

ଦିନେ ଶ୍ରୀଧର ଦାସ ନାମକ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସି ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ କହିଲେ, “ମହାଶୟ, ମୋର କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମୋତେ କିଛି ଉପଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ ।”

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା କକ୍ଷକୁ ଯାଇ ସେଠାରୁ ଖଣ୍ଡିଏ କାଗଜରେ ତିନୋଟି ଉପଦେଶ ଲେଖି ଆଣି ଶ୍ରୀଧର ଦାସଙ୍କୁ ତାହା ଦେଲେ । ଶ୍ରୀଧର ଦାସ ଖୁସି ହୋଇ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ତିନିଶହ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ।

ଘରକୁ ଆସି ସେ ଉପଦେଶ ତିନୋଟି ପଢିଲେ: (୧) କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଫଳବତୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟୋଜନ ନହେଲେ ସେ ବିଷୟରେ କାହାକୁବି କିଛି କହିବ ନାହିଁ । (୨) ଯଦି ଦୀର୍ଘ ବାଟ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ବାଟରେ ବସି ଖାଇବା ଦରକାର ହେବ, ତେବେ ବାଟଠୁଁ ଟିକିଏ ଦୂରକୁ ଯାଇ ବସି ଖାଇବ । (୩) କାହାରି ସହିତ ହଠାତ୍ ବାଜି ମାରିବ ନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ