ଦୀନଦୁଃଖୀ ସେବା ହିଁ ଈଶ୍ୱର ସେବା

୧୮୯୭ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ କଟକ ସହରର ଓଡିଆ ବଜାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସୁଭାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ । ତାଙ୍କ ପିତା ଜାନକୀନାଥ ବୋଷ ଓ ମାତା ପ୍ରଭାବତୀ ଆଶାକରୁଥିଲେ, “ବାଳକଟି ପରୋପକାରୀ, ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ହେଉ ।” ସତକୁ ସତ ତାହାହିଁ ଘଟିଥିଲା ସୁଭାଷଙ୍କ ଜୀବନରେ ।

ସୁଭାଷ ବହୁତ ଭଲ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ । ପାଠ ପଢା ସହିତ ସମାଜସେବା ବି ସେ କରୁଥିଲେ । ସୁଭାଷଙ୍କ ପରିବାର ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଶ୍ରେଣୀୟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଚଳଣି ଅତି ସାଧାରଣ ଥିଲା ।

ଥରେ କଟକ ସହରରେ ହଇଜା ବ୍ୟାପିଲା । ସେତେବେଳେ ତ ଆଉ ଆଜିକାଲି ଭଳି ଉନ୍ନତ ଡାକ୍ତରୀସେବା ନ ଥିଲା । ତାଛଡା ଲୋକମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରକ୍ଷା ବାବଦରେ ସଚେତନ ନଥିବାରୁ ପୋକମାଛି ଭଳି ମରୁଥିଲେ ।

ଠିକ୍ ଏତିକିବେଳେ ସୁଭାଷ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନଙ୍କୁ ଧରି ବାହାରି ପଡିଲେ ରୋଗୀସେବା କରିବା ପାଇଁ । ତା’ପରେ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ସେ ପରିଷ୍କାର ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନ ରହିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କହିଲେ । ରୋଗୀମାନଙ୍କର ସେବା କଲେ । ଗଦା ହୋଇଥିବା ଅଳିଆକୁ ସଫା କଲେ । ପାଣିକୁ ଫୁଟାଇ ଥଣ୍ଡା କରି ପିଇବାକୁ ସଭିଙ୍କୁ କହିଲେ । ସୁଭାଷଙ୍କର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟରେ କେତେକ ବିରୋଧ ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଖ୍ୟାତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...