ଦୁଇଟି ମାଛ ଏବଂ ଏକ ବେଙ୍ଗର କାହାଣୀ

ଗୋଟିଏ ବଡ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଥାଏ । ସେହି ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ‘ଶତବୁଦ୍ଧି’ ଏବଂ ‘ସହସ୍ରବୁଦ୍ଧି’ ନାମକ ଦୁଇଟି ମାଛ ବାସ କରୁଥାଆନ୍ତି । ସେମାନେ ‘ଏକବୁଦ୍ଧି’ ନାମକ ଏକ ବେଙ୍ଗ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କଲେ । ତିନିବନ୍ଧୁ ପୋଖରୀ ମଧ୍ୟରେ ସୁଖରେ ସମୟ କଟାଉଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଏକତ୍ରିତ ହୁଅନ୍ତି । ଦିନେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ତିନିବନ୍ଧୁ ଏକାଠି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଦଳେ କେଉଟ ସେହି ରାସ୍ତାଦେଇ ଗଲେ । ପୋଖରୀକୁ ଦେଖି ଜଣେ କେଉଟ କହିଲା, ‘ଭାଇମାନେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଏଠାକୁ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ଆସିବା’ । ତିନିବନ୍ଧୁ କେଉଟ ମାନଙ୍କର କଥା ଶୁଣିପାରିଲେ । ସେମାନଙ୍କ କବଳରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ସେ ସଂପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କଲେ । ଜଣେ କହିଲା ଶୀଘ୍ର ଏହି ପୋଖରୀ ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାଇବା । ସହସ୍ରବୁଦ୍ଧି କିନ୍ତୁ କହିଲେ, ‘କେଉଟମାନେ ସିନା କଥାରେ କହିଦେଲେ, ସେମାନେ କ’ଣ ସତରେ କାଲି ଆସିବେ । ଯଦି ବା ଆସିବେ ମୋତେ କଦାପି ଧରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ କବଳରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବି ସେ ଉପାୟ ମୋତେ ଜଣା । ଶତବୁଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ସହସ୍ରବୁଦ୍ଧିର କଥାରେ ଏକମତ ହୋଇ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ତ୍ୟାଗ କରି ନଯିବା ପାଇଁ ମତ ପ୍ରକାଶ କଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ