ଦୟା ସାଗର – Odia Gapa

ଦୟା ସାଗର

ସବୁ ସଫଳତାର ପଛରେ ରହିଥାଏ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା । ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ବିନା କୌଣସି ସଫଳତା ଆଦୌ ହାସଲ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଭାଗ୍ୟ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ସବୁକିଛି ଛାଡିଦେଇ, ଯେଉଁମାନେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇ ବସି ରହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବଡ ନିର୍ବୋଧ ଏ ସାରା ସଂସାର ଭିତରେ ଆଉ କେହି ବି ନଥାନ୍ତି । ତିଳରୁ ତେଲ ବାହାରେ, ଧାନରୁ ଚାଉଳ ବାହାରେ – ଏହା ସତ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ୟମ ନକଲେ ତିଳରୁ ତେଲ ଓ ଧାନରୁ ଚାଉଳ କେବେବି ବାହାରିବ ନାହିଁ । ଉଦ୍ୟମ କରି ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ନ ମିଳିଲେ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ, ବୋଧହୁଏ ଆମ ଉଦ୍ୟମରେ କେଉଁଠାରେ ଟିକେ ତୃଟି ରହି ଯାଇଛି ।

ସେ ସମୟର କଥା । ବଙ୍ଗଳାରେ ପଡିଥାଏ ଭୀଷଣ ମରୁଡି । ଲୋକେ କେବଳ ହା ହୁତାସରେ କାଟୁଥାନ୍ତି ଆପଣା ଜୀବନ । ନିଜର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟପାଇଁ ଈଶ୍ୱରଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାସାଗର ବର୍ଦ୍ଧମାନ ଯାଇଥାନ୍ତି । ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ଜଣେ କିଶୋର ବିଦ୍ୟାସାଗରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ପଇସାଟିଏ ଭିକ ଦିଅ ବୋଲି ମାଗିଲା । ତାପରେ ସେ ପିଲାଟି କହିଲା ମୁଁ ଓ ମୋ ମା ବହୁତ ଭୋକିଲା ଅଛୁ ।

ସେ ପିଲାଟିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖିଲେ ବିଦ୍ୟାସାଗର । କହିଲେ – ଶୁଣ ମୁଁ ଯଦି ତୋତେ ଚାରି ପଇସା ଦିଏ ତେବେ ତୁ କଣ କରିବୁ? ସେଠୁ ଅତି ସହଜରେ ପିଲାଟି ଉତ୍ତର ଦେଲା । ଦୁଇ ପଇସାରେ ଖାଇବା ଜିନିଷ କିଣିବି ଓ ଆଉ ବଳକା ଦୁଇ ପଇସା ମୁଁ ମୋ ମାଆକୁ ଦେବି । ପିଲାଟିର ଏପରି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ବିଦ୍ୟାସାଗର ପୁଣି ପଚାରିଲେ । ଆଚ୍ଛା କହ ତ ଦେଖି ଯଦି ତୋତେ ମୁଁ ଦୁଇଅଣା (ସେତେବେଳେ ଏକଅଣାର ମୂଲ୍ୟ – ଛ’ପଇସା) ଦେବି ତା ହେଲେ ତୁ କ’ଣ କରିବୁ?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...