ନଟ ଆଉ ହଟ

ଦିନକର କଥା । ସମ୍ରାଟ୍ ଆକବରଙ୍କ ସଭା ଖୁବ୍ ଜୋରସୋର୍ରେ ଚାଲିଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ ଦରବାରରେ ହଠାତ୍ ଜଣେ ପ୍ରବେଶ ହୋଇ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଆପତ୍ତି କଲା ଯେ, ସାତବର୍ଷ ଧରି ମୁଁ ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବଗଛ ଆଜ୍ଞା ରୋପଣ କରିଥିଲି । ଏଥର ସେହି ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷରେ ଖୁବ୍ କରି ଆମ୍ବ ହୋଇଛି । ସେହି ବୃକ୍ଷର ଫଳ ସବୁକୁ ଦେଖି ମୋର ପାଖ ପଡୋଶୀ ହଟ ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତି କହୁଛି, ସେହି ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷଟି ତାହାର । ହେ ହଜୁର୍, ଏତେ ଯତ୍ନ, ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରି ବୃକ୍ଷଟିକୁ ବଂଚାଇ ରଖିଥିଲି, ସେଥିରେ ଫଳ ଅନେକ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋଭ ବଶତଃ ହଟ ମୋର ବିରୋଧ ହୋଇ ଆମ୍ବବୃକ୍ଷଟି ତା’ର ବୋଲି ଦାବି କରୁଅଛି । ଏହାର ଉଚିତ୍ ନ୍ୟାୟ ନିମନ୍ତେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଛି ।

         ସମ୍ରାଟ୍ ନଟଠାରୁ ଏକଥା ଶୁଣନ୍ତେ ବିରବଲଙ୍କୁ ପାଖକୁ ଡାକି କହିଲେ, ହେ ବିରବଲ ଆପଣ ଏହାର ବିଚାର କରନ୍ତୁ ।

         ସମ୍ରାଟଙ୍କଠାରୁ ଆଦେଶ ପାଇବା ପରେ ବିରବଲ ନଟକୁ ପୁଣି ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଡାକି ପଠାଇବାରୁ ନଟ ଆସି ବୀରବଲଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଗଲେ । ବିରବଲ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ – ତୁମେ ସତ କରି କୁହ ଯେ ତୁମର କହୁଥିବା ଆମ୍ବ ଗଛ ତୁମ୍ଭର ବୋଲି ଆଉ କିଏ ପ୍ରମାଣ ଦେଇପାରିବ ।

        ବିରବଲଙ୍କଠାରୁ ଏକଥା ଶୁଣି ନଟବର କହିଲା, ହଜୁର୍ । ମୋର ସେହି ଆମ୍ବଗଛ ନିଜର ବୋଲି ସେହି ବୃକ୍ଷକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଜଗୁଥିବା ମୋର ଚୌକିଦାର ପ୍ରମାଣ ଦେବ ।

         ଏହାପରେ ଦୂତକୁ ପଠାଇ ହଟକୁ ଡକାଇ ଆଣିଲେ ବିରବଲ । ଦୂତ ସହିତ ହଟ ଆସି ଦରବାରରେ ହାଜର ହୋଇଯିବା ପରେ ବିରବଲ ହଟକୁ ସେହି ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷ କଥା ପଚାରନ୍ତେ ହଟ କହିଲା, ମୁଁ ଆଦୌ ମିଥ୍ୟା କହୁନାହିଁ ଆଜ୍ଞା । ସେହି ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷ ମୋର । ମୁଁ ତା’ର ଯତ୍ନ ସଦାସର୍ବଦା ନେଉଅଛି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...