ନିଜେ ଚେଷ୍ଟାକର

       ଥରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତା’ର ଘୋଡାଗାଡିଟି ନେଇ ସକାଳୁ ସକାଳୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାହାରିଥାନ୍ତି । ହଠାତ୍ ମୂଷଳ ଧାରାରେ ବର୍ଷା ହେବାରୁ ରାସ୍ତା ଘାଟ ପାଣି କାଦୁଅରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଗଲା । ଘୋଡାଗାଡିଟି କିଛିବାଟ ଯାଇଛି କି ନାହିଁ, ତା’ର ଚକ କାଦୁଅରେ ଗଳିଗଲା । ଲୋକଟି ତା’ର ଚାବୁକ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଘୋଡାକୁ ଯେତେ ପିଟିଲେ ବି କିଛି ଲାଭ ହେଲାନାହିଁ । ଘୋଡା ଟାଣି ଟାଣି ହାଲିଆ ହୋଇଗଲେ ପଛେ, ଚକ କାଦୁଅରୁ ବାହାରିଲା ନାହିଁ କି ଗାଡି ଉପରକୁ ଉଠିଲା ନାହିଁ । ଏହା ଦେଖି ଲୋକଟିର ବୁଦ୍ଧି ହଜିଗଲା ।

       ଠିକ୍ ଏତିକିବେଳେ ଭୟଙ୍କର ଝଡତୋଫାନ ସାଙ୍ଗକୁ କଳାହାଣ୍ଡିଆ ମେଘ ମାଡି ଆସିବାରୁ ଲୋକଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଭୀତ ହୋଇଗଲା । ସୁତରାଂ ସେ ବିକଳହୋଇ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲା । କିଛି ସମୟ ପରେ ସତକୁସତ ତାକୁ ଚକିତ କରି ତା’ ଆଗରେ ଭଗବାନ ଠିଆ ହୋଇଗଲେ । ଏଥର ଲୋକଟି ତାଙ୍କର ପାଦତଳେ ଲମ୍ବହୋଇ ପଡିଗଲା ।

       ଭଗବାନ ପଚାରିଲେ, “କଥା କ’ଣ ମୋତେ କାହିଁକି ଡାକିଲ?”

       ଲୋକଟି କହିଲା, “ମୋ’ ଘୋଡାଗାଡିଟି କାଦୁଅ ଭିତରେ ପଶିଯାଇଛି । ଘୋଡା ଦୁଇଟି ଟାଣିଟାଣି ହାଲିଆ ହୋଇଗଲେଣି ପଛେ ଗାଡିଟି କାଦୁଅରୁ ଉଠୁନାହିଁ । ଆପଣ ଟିକିଏ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ହୁଏତ ବାହାରି ପାରନ୍ତା?”

       ଏକଥା ଶୁଣି ଭଗବାନ କହିଲେ, “ତା’ ହେଲେ ଠିକ୍ ଅଛି । ତୁ ପ୍ରଥମେ ତୋ ଜାମା ଖୋଲ । ଘୋଡାଗାଡି ତଳେ ପଶି ଚକର ଅଖ ତଳେ ତୋ କାନ୍ଧ ଲଗେଇ ଠେସିଦିଏ । ତାପରେ ସେଇଠି ରହି ଘୋଡାକୁ ଠେଲ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ