ନୂତନ ପଞ୍ଜିକା – Odia Gapa

ନୂତନ ପଞ୍ଜିକା

ଥରେ ମହାରାଜ୍ ଆକବର ଗମ୍ଭୀର ଅବସ୍ଥାରେ ବସି କୌଣସି କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଥାଆନ୍ତି । ହଠାତ୍ ରାଜାଙ୍କ ମନକୁ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଖିଆଲ ଆସିଲା । ରାଜା ମନେ ମନେ ଭାବିଲେ ଗୋଟିଏ ମାସ ଯଦି ତିରିଶ ଦିନ ନହୋଇ ଷାଠିଏ ଦିନ ହୁଅନ୍ତା ତା’ହେଲେ ବହୁତ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା । ଏହି କଥା ମଧ୍ୟ ରାଜା ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କଲେ ।

         ରାଜାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ବିରବଲ କହିଲେ, “ମହାରାଜ! ଆପଣଙ୍କ ଖିଆଲ୍ଟା କିଛି ମନ୍ଦ ନୁହେଁ । ତିରିଶ ଦିନ ଷାଠିଏ ଦିନରେ ପରିଣତ ହେବା କିଛି କଷ୍ଟକର କଥା ନୁହେଁ । ତାହାତ’ ସଂଗେ ସଂଗେ ହୋଇଯିବ । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ଅସୁବିଧା ରହିଛି ।” ବିରବଲଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାପରେ ରାଜା ଅସୁବିଧା ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲେ । ବିରବଲ କହିଲେ, “ମହାରାଜ! ତା’ହେଲେ ନୂତନ ପଂଜିକା ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବଦଳରେ ଦୁଇଟି ହେବ । ସମାଜର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ବଦଳରେ ଦୁଇଦୁଇଟା ନାରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ । ତା’ହେଲେ ମହାରାଜ ଆପଣ ଗୋଟିଏ କାମ କରନ୍ତୁ । ଆପଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଷାଠିଏ ଦିନ ସମୟ ନେବେ ।”

         ବିରବଲଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ରାଜା ନିଜ ବୋକାମୀ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିପାରିଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଆଉ କେବେ ରାଜା ନୂତନ ପଂଜିକା କରିବା କଥା ମନରେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କଲେ ନାହିଁ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...