ପରନ୍ତପ ଜାତକ

ଏକଜନ୍ମରେ ବୋଧିସତ୍ୱ ବାରାଣସୀର ରାଜା ବ୍ରହ୍ମଦତଙ୍କ ପାଟରାଣୀଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ତାଙ୍କର ପୁତ୍ରରୂପେ ଜନ୍ମିଥିଲେ । ଯଥାସମୟରେ ସେ ପିତାଙ୍କଦ୍ୱାରା ତକ୍ଷଶିଳାକୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ସେଠାରେ ବିବିଧ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିତା ଲାଭକଲେ । ଏହାଛଡା ସେ ନିଜର ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଏକ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଦ୍ୟା ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଏହା ଫଳରେ ସେ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କର କଥା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରୁଥିଲେ । ବିଦ୍ୟାଶିକ୍ଷା ପରେ ସେ ବାରାଣସୀକୁ ଫେରିଆସିଲେ ।

       ବୋଧିସତ୍ୱ ତକ୍ଷଶିଳାରେ ଥିବା ସମୟରେ ରାଜା ବ୍ରହ୍ମଦତ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ପଡି ପୁତ୍ରପ୍ରତି ବିଦ୍ୱେଷ ଭାବପୋଷଣ କରିଥିଲେ । ଏପରି କି ସେ ପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ କାମନା କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠିତ ନଥିଲେ । ବୋଧିସତ୍ୱ ରାଜଧାନୀକୁ ଫେରିଆସିବାରୁ ସେ ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜପ୍ରତିନିଧିରୂପେ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ ମଧ୍ୟ ମନେ ମନେ ତାଙ୍କର ଅନିଷ୍ଟ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ ।

       ଦିନେ ଗଭୀର ରାତ୍ରିରେ ସମସ୍ତେ ନିଦ୍ରାରେ ଅଭିଭୂତ ଥିବା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ଶୃଗାଳୀ ତାହାର ଦୁଇଟି ଶାବକ ସହିତ ନଗରରେ ପ୍ରବେଶ କଲା । ରାଜପ୍ରାସାଦରେ ଯେଉଁଠାରେ ବୋଧିସତ୍ୱ ରହୁଥିଲେ, ତାହାର ନିକଟବର୍ତୀ ଗୋଟିଏ କୋଠରିରେ ଜଣେ ପଥଶ୍ରାନ୍ତ ପଥିକ ବିଶ୍ରାମ କରୁଥିଲା । ସେ ପାଦରୁ ଜୋତାଯୋଡିକ ଖୋଲି ରଖିଦେଇ ଶୋଇବାକୁ ଗଲା; କିନ୍ତୁ ତା’ର ନିଦ୍ରା ଆସିନଥାଏ । ଶୃଗାଳଶାବକମାନେ କ୍ଷୁଧାର୍ତ ହୋଇ ମାଆକୁ ଖାଇବାକୁ ମାଗିବାରୁ ସେ କହିଲା, “ତୁମ୍ଭେମାନେ ଗୋଳମାଳ କରନାହିଁ । ପଥିକଟିକୁ ନିଦ ହୋଇଗଲେ ମୁଁ ତା’ର ଜୋତାଯୋଡିକ ଆଣି ତୁମକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବି ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...