ପରାଧୀନ ଜୀବନ

ବିଲୁଆଟିଏ କିଆବୁଦାରେ ବସା ବାନ୍ଧିଥାଏ । ସେ କେତେବେଳେ ଖାଇବାକୁ ପାଏ ତ କେତେବେଳେ ପାଏ ନାହିଁ । ଏବେ ସେ ରହୁଥିବା ଅଂଚଳରୁ ଖାଦ୍ୟ ସରିଆସିବାରୁ ତାକୁ ଖାଦ୍ୟ ପାଇବା କଷ୍ଟ ହେଲା । ତେଣୁ ସେ ଆଉ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖୋଜି ଘରେ ଚୁପ୍ ହୋଇ ବସିଗଲା । ଦିନକୁ ଦିନ ତା’ର ଶରୀର କ୍ଷୀଣ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ।

       କିଛି ଦିନ ପରେ ବିଲୁଆ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଂଚଳକୁ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ବାହାରିଥାଏ । ବାଟରେ ଦେଖିଲା ଗୋଟିଏ ଘର । ସେଠାରେ ଏକ ମୋଟାସୋଟା କୁକୁର ସହିତ ତା’ର ଭେଟ ହୋଇଗଲା । କିଛି ସମୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ବିଲୁଆ ତା’ କାମରେ ଚାଲିଗଲା ।

       ନିତି ଏହିଭଳି ବିଲୁଆ – କୁକୁର ଭେଟ ହୁଏ । ଫଳରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ଭିତରେ ବନ୍ଧୁତା ବଢିଗଲା । ଦିନେ କଥାଛଳରେ କୁକୁର ବିଲୁଆକୁ ପଚାରିଲା, “ଭାଇ! ତୁମର ଏଭଳି ଦୁର୍ବଳ ଅବସ୍ଥା କାହିଁକି?”

       ଏହା ଶୁଣି ବିଲୁଆ ଖାଦ୍ୟାଭାବରୁ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାବୋଲି କହିଦେବାରୁ କୁକର କହିଲା, “ତୁମେ ସତରେ ବଡ ମୂର୍ଖ । ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ତୁମେ ଗାଡ ଭିତରେ ପଡି ରହିଛ କାହିଁକି? ଆସ ମୋ ମାଲିକ ପାଖକୁ ତୁମକୁ ନେଇଯିବି । ତୁମେ ବି ଦିନ କେଇଟାରେ ମୋ ଭଳି ମୋଟାସୋଟା ହୋଇଯିବ । ମୋ ମାଲିକ ଭାରି ଭଲ ଲୋକ । ତୁମର ସେଠାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ।”

       ଏବେ ବିଲୁଆ କହିଲା, “ତୁମ ମାଲିକ ମୋତେ ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ ତା’ବଦଳରେ ମୋତେ କି କାମ କରିବାକୁ ହବ?”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...