ପରିଶ୍ରମ ହିଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ବହୁତ ଦିନ ତଳର କଥା । ଗାନ୍ଧାର ଦେଶରେ ଜଣେ ଗରିବ କୃଷକ ଓ ତା’ର ପରିବାର ଏକ ପାହାଡ ଗୁମ୍ଫାରେ ରହୁଥିଲେ । ଗରିବ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ କୃଷକ ଜଣକ କର୍ମଠ, ଦାୟିତ୍ୱବାନ ଓ ପରିଶ୍ରମୀ ଥିଲା । ତା’ର ପାଖରେ ଦୁଇତିନି ଖଣ୍ଡ ପାହାଡିଆ ଜମି ଥିଲା । ପାହାଡିଆ ଜମି ଯୋଗୁଁ ମାଟି ଆଦୌ ଉର୍ବର ନଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଫସଲ ବି ଭଲ ହଉନଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ପାଇଁ କେବଳ ସେ କୃଷକଙ୍କୁ ହିଁ ବହୁତ ନିନ୍ଦା କରୁଥିଲେ । ସେ କୃଷକ ତା’ ଜମିରେ ପରିବା ଓ ଫଳମୂଳ ଚାଷ କରେ । ସେ କିଛି ଔଷଧ ଚାରା ସଂଗ୍ରହ କରି ସେସବୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜମିରେ ଲଗାଇ ଥିଲା ।

                ଦିନକର କଥା । ସେ କୃଷକ ଜଣକ ନିଜ ପରିବାରର ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ଆଉ ସହି ନପାରି ସିଧା ପାହାଡ ଉପରକୁ ଗଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ । ମାତ୍ର ସେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପାହାଡ ଉପରୁ ଡେଇଁବାକୁ ଉଦ୍ୟତ ହଉଥାଏ ସେତେବେଳେ କେହି ଜଣେ ତାକୁ ପଛରୁ ଟାଣି ଧରିଲା । କୃଷକ ବୁଲି ଚାହିଁ ଦେଖେ ତ ପାହାଡ ଦେବତା ତା’ ପଛରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ।

                ପାହାଡ ଦେବତା କହିଲେ – ‘କାହିଁକି ନିଜର ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରୁଛୁ । ତୋର ଜୀବନ ତ ଏ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ । ଆଉ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କର । ତୋର ସବୁକଷ୍ଟ ଚାଲିଯିବ । ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ କଥା ସର୍ବଦା ମନେରଖିବୁ । ତୋ ପାଇଁ ଏ ସଂସାରରେ ସବୁଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କାମ ହେଉଛି ପରିଶ୍ରମ । ପରିଶ୍ରମ ବିନା ତୋ ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟ ହୀନ ।’ ଏକଥା ଶୁଣି କୃଷକ ତା’ ମନରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ପାପକୁ ପାଶୋରି ପକାଇଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...