ପିଲାଟିଦିନରୁ ବିପ୍ଳବୀ ନେତା

ଜର୍ମାନୀ ଦେଶରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲ । ତାଙ୍କରି ଘରେ ୧୮୧୮ ମସିହାରେ ପୁଅଟିଏ ଜନ୍ମ ହେଲା । ତା’ର ପିଲାଦିନର ନାମଥିଲା “କାର୍ଲ ହେନରିକ୍ ମାର୍କ୍ସ” । ପିଲାଟିଦିନୁ ସେ ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଥିଲେ । ସେ ହାଇସ୍କୁଲ ପାଠ ଶେଷ କଲାବେଳକୁ ପ୍ରାଚୀନ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ, ଗଣିତ ଓ ଇତିହାସ ଆଦିରେ ତାଙ୍କର ବେଶ୍ ଦକ୍ଷତା ଆସିଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ବନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଇନ୍ ପାଠ ପଢିଲେ । କେବଳ ବାପାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଇବା ପାଇଁ ସେ ସିନା ଏଇ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ ହେଲେ ସେଥିରେ ତାଙ୍କର ଆଦୌ ମନ ହିଁ ନଥିଲା । ମାର୍କ୍ସ ତେଇଶବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କଲାବେଳକୁ ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ରରେ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ଉପାଧି ସେ ହାସଲ କରିସାରିଥିଲେ ।

ହାଇସ୍କୁଲ ପାଠପଢାବେଳୁ କାର୍ଲମାର୍କ୍ସଙ୍କ ମନରେ ଏକ ମହତ ଅଭିଳାଷ ଜାଗି ଉଠିଥିଲା । ତାହା ଥିଲା – ମଣିଷ ସେବାରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେବା । କେବଳ ସେଇଥିଲାଗି ସେ ସେତେବେଳର ପ୍ରଚଳିତ ସାମାଜିକ ପ୍ରଥାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘୃଣା କରୁଥିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...