ପୁଣ୍ୟର ପ୍ରଭାବ – Odia Gapa

ପୁଣ୍ୟର ପ୍ରଭାବ

ଅନେକ ବର୍ଷ ତଳେ ଜଣେ ଧର୍ମଜ୍ଞ ରାଜା ଥିଲେ । ‘ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ ମୁଁ ଏପରି କି ପ୍ରକାର ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲିଯେ, ଆଜି ମୋତେ ଏତେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି, ଆନନ୍ଦ ମିଳୁଛି?’ ଏହି କଥା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ଜ୍ୟୋତିଷମାନଙ୍କୁ ଡାକିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ କହିଲେ, “ମୋ ପୂର୍ବଜନ୍ମ ବିଷୟରେ ଯିଏ ଠିକ୍ କଥା କହିପାରିବ ତା’ର ପାଂଚ ପୁରୁଷ ପାଇଁ ଯେତେ ଧନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦରକାର ତାକୁ ଦିଆଯିବ ।” ଏହିକଥା ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ କହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ରାଜାଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଲେ । ରାଜାଙ୍କ ମନଦୁଃଖ ହୋଇଗଲା । ଏପରି କିଛିଦିନ ଯିବା ପରେ ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣବୁଢା ରାଜାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲା । ବୃଦ୍ଧ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଅତି ଦରିଦ୍ର ଥିଲା । ସେ ରାଜାଙ୍କୁ କହିଲା, “ମହାରାଜ ! ମୁଁ ଆପଣଙ୍କର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମ କଥା କହିପାରିବି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଟ ବତାଇ ଦେବି ।

         ରାଜା କହିଲେ – “ହେଉ ! ବାଟ ବଟାନ୍ତୁ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ନିଶ୍ଚୟ ଦେବି ।” ଏହା ଶୁଣି ବୃଦ୍ଧ କହିଲା – “ଆପଣଙ୍କ ଗୁହାଳରେ ଜଣେ ଅନ୍ଧ ଗଉଡ ଅଛି । ସେହି ଗଉଡକୁ ପଚାରିଲେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯଥାର୍ଥ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରିବ ।”

         ରାଜା ଏକାନ୍ତରେ ସେହି ଅନ୍ଧ ଗୋପାଳକୁ ପୂର୍ବଜନ୍ମ ବୃତାନ୍ତ କହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ । ଅନ୍ଧ ଗୋପାଳ କହିଲା – “ମହାରାଜ ! ମୁଁ ସେ କଥା କହିପାରିବି ନାହିଁ । ତେବେ ଆମ ରାଜ୍ୟସୀମା ବାହାରେ ଅମୁକ ଜାଗାରେ ଗୋଟିଏ ପିଶାଚିନୀ ଅଛି । ସେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରିବେ ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...