ପୁରସ୍କାର

ବିକାନୀରର ଜମିଦାର ଭୂପତିରାୟ, ନିଜ ଜନ୍ମଦିନ ଉପଲକ୍ଷେ ଏକ କବିତା ପାଠୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଇଲେ । ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଗଲା କି ଯିଏ ପରମଶିବଙ୍କ ଉପରେ ଏକଶହ କବିତା ଶୁଣାଇବେ ସେ “ସରସ୍ୱତୀ ପୁତ୍ର” ଉପାଧି ପାଇବେ ଓ ଏକହଜାର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମୁଦ୍ରା ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ।

                ସେହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରଜନୀଚନ୍ଦ୍ର ନାମକ ପଚିଶବର୍ଷର ଯୁବକ ଓ ନାରାୟଣ ଶର୍ମା ନାମକ ଅଶୀବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ ସମାନ ଭାବରେ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେଲେ । ସଭାରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଉତ୍ସୁକ ଥିଲେ କି କାହାକୁ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯିବ ।

                ଜମିଦାର ବହୁ ଆଲୋଚନା ବିଚାର କରିବା ପରେ ବୃଦ୍ଧ ନାରାୟଣ ଶର୍ମାଙ୍କୁହିଁ ପୁରସ୍କାର ଦେଲେ ଓ ତାଙ୍କୁହିଁ “ସରସ୍ୱତୀ ପୁତ୍ର” ଉପାଧି ମିଳିଲା ।

                ସଭା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦେବାନ୍, ଜମିଦାରଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ, “ଆଜ୍ଞା, ନାରାୟଣ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିଜେତା ଘୋଷିତ କରିବାର କିଛି ବିଶେଷ କାରଣ ଅଛି କି?”

ଜମିଦାର କହିଲେ “ନିଶ୍ଚୟ ଅଛି । ରଜନୀଚନ୍ଦ୍ର ଯୁବକ । ଆଜି ନହେଲେ ବି କାଲି ତ ସେ ନିଶ୍ଚୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ । କାହିଁକିନା ଏଥିଲାଗି ତାଙ୍କର ତ ସାରାଜୀବନ ପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ନାରାୟଣଶର୍ମାଙ୍କର ଅଶୀବର୍ଷ ହୋଇ ଗଲାଣି । ସେ ପାଚିଲା ପତ୍ର ପରି କେତେ ବେଳେ ଯେ ଝଡି ପଡିବେ ତା’ର କିଛି ବି ଠିକ୍ ଠିକଣା ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏଥର ପୁରସ୍କାର ଦେଇ ନଥିଲେ, ହୁଏତ ଆଉ କେବେବି ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ଦେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଆମର ହୋଇ ନ ଥା’ନ୍ତା ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ