ପୁରସ୍କାର – Odia Gapa

ପୁରସ୍କାର

ବିଜୟନଗର ରାଜ୍ୟର ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟଙ୍କର ଦରବାରରେ ଦିନେ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ଜଣେ ଦୂତ ଆସି ପହଁଚିଲେ । ସେ ଦୂତ ଜଣଙ୍କ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟଙ୍କ ପାଇଁ ନାନାଦି ମୂଲ୍ୟବାନ ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଆଣି ଥାଆନ୍ତି । ରାଜା ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟର ଦୂତକୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେବାରେ କୌଣସି ବି ଅବହେଳା କଲେ ନାହିଁ । ସେ ଦୂତଟି ରାଜାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦରେ ଦୁଇ ଦିନ ରହିଗଲେ ।

                ତୃତୀୟ ଦିନ ସେ ଦୂତଟି ନିଜ ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ବାହାରିବା ସମୟରେ ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟ ମଧ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟର ରାଜାଙ୍କପାଇଁ ନାନାଦି ବହୁମୂଲ୍ୟ ଉପହାର ପଠାଇଲେ ।

                ରାଜା କୃଷ୍ଣଦେବରାୟ ମଧ୍ୟ ସେ ଦୂତକୁ କିଛି ଉପକାର ଦେବାକୁ ମନେ ମନେ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଦୂତକୁ କହିଲେ – “ମୁଁ ତୁମକୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଉପହାର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସୁନା, ରୂପା, ହୀରା, ମୋତି ତୁମେ ଯାହା ଚାହୁଁଛ ତାହା ମୋତେ ମାଗିପାର ।”

                ତହୁଁ ରାଜାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ସେ ଦୂତ କହିଲା, “ମହାରାଜ! ମୋର ଏସବୁ କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ମୋତେ କିଛି ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଆଉ କିଛି ଦିଅନ୍ତୁ ।” ତାପରେ ସେ ଦୂତଟି ପୁଣି କହିଲା, “ମହାରାଜ! ଆପଣ ମୋତେ ଏପରି କିଛି ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ, ଯାହାକି ସୁଖରେ ଦୁଃଖରେ ମୋର ସହାୟ ହେବ । ମୋ ଠାରୁ ତାକୁ କେହି ବି ଅଲଗା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

                ଦୂତର ଏ ପ୍ରକାର କଥା ଶୁଣି ରାଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ଏହି କଥା ଶୁଣି ରାଜାଙ୍କର ପାରିଷଦ ବର୍ଗଙ୍କର ମୁଖରେ ମଧ୍ୟ ଆଉ ବଚନ ନଥାଏ । କେହି ବି ବୁଝିପାରୁ ନଥାନ୍ତି ଏପରି କ’ଣ ଉପହାର ଏ ପୃଥିବୀରେ ଅଛି ତାହା ସୁଖ ଦୁଃଖର ସାଥୀ ହୋଇପାରିବ । କେହିବି ଏହାର ସମାଧାନ କରିପାରୁ ନଥାନ୍ତି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...