ପୁଷ୍ପବତୀ କଥା

ଅଷ୍ଟମଦିନ ସକାଳେ ଭୋଜରାଜ ସ୍ନାନତର୍ପଣ ସାରି ସିଂହାସନରେ ଆରୋହଣ କରିବା ସକାଶେ ପାଦ ଥାପିବା ମାତ୍ରେ ପୁତ୍ତଳିକା ପୁଷ୍ପବତୀ ଛିଡାହୋଇ କହିଲା, “ମହରାଜ! ମୁଁ ଜାଣେ ଆପଣ ଜଣେ ଯଶସ୍ୱୀ, ଗୁଣବାନ୍ ଏବଂ ପ୍ରଜାପାଳକ । ତଥାପି ରାଜରାଜେଶ୍ୱର ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟଙ୍କ ଆତ୍ମୀୟତା, ପୁରୁଷାର୍ଥ ଏବଂ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏ କାହାଣୀ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବିଚାର କରି ଦେଖନ୍ତୁ ଆପଣ ଏଥିରେ ବସିବା ପାଇଁ କେତେଦୂର ସମର୍ଥ ।”

       ମହାରାଜ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ଦିନେ ନିଜର ଦରବାରରେ ବସି ପାତ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ବିଚାର ବିମର୍ଷ କରୁଥାନ୍ତି । ଠିକ୍ ସେଇ ସମୟରେ ଜଣେ ବଢେଇ ଏକ କାଠଘୋଡା ନେଇ ପହଁଚିଲା । ମହାରାଜା ତ କଳାକୃତି, କାରୁକାର୍ଯ୍ୟର ଆଦର କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କଳାସବୁ କିଣି ସଜାଇ ରଖୁଥିଲେ । କାଠରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜୀବନ୍ତ ଭଳି ଲାଗୁଥିବା ଘୋଡାକୁ ଦେଖି ପ୍ରୀତ ହୋଇଗଲେ । ବଢେଇ କହିଲା, “ମହାରାଜ! ଇଏ ସାଧାରଣ ଘୋଡାଟିଏ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ବି ଏହା ଅସାଧାରଣ । ଏହା ଭୂମି ଉପରେ ଯେତିକି ଜୋର୍ରେ ଦୌଡିପାରେ, ଆକାଶରେ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ ଉଡିପାରେ । ସମୁଦ୍ର ଲହରୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୌଡିପାରେ ।” ମହାରାଜ ବଢେଇକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦାମ୍ ଦେଇ ଘୋଡାଟିକୁ ରଖିଲେ ।

       କିଛିଦିନ ପରେ ମହାରାଜାଙ୍କର ଶିକାର କରିବା ପାଇଁ ମନ ବଳିଲା । ସେ କାଠ ଘୋଡାକୁ ବାହାର କରି ତା’ ଉପରେ ସବାର ହେଲେ । ସୈନିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅନୁଚର ମାନେ ଅସ୍ତାବଳରୁ ଘୋଡା ଆଣି ସେଥିରେ ସବାର ହେଲେ । ମହାରାଜ କାଠଘୋଡାରେ ବସି ତା’ର କଳକବ୍ଜାରେ ହାତ ମାରିବା କ୍ଷଣି ପବନ ବେଗରେ ଦୌଡିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲା । ଘୋଡାର ଉଡିବା ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କରିବାପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ହାତ ମାରିବାରୁ ତାହା ଏତେ ଉପରକୁ ଉଠି ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ଉଡି ଚାଲିଲା ଯେ ମନେହେଲା ସତେ ଯେମିତି ମେଘ ଦେହରେ ନେସି ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଅନୁଚରଗଣ କାହିଁ କୁଆଡେ ରହିଲେଣି କିଛି ଜଣାପଡିଲା ନାହିଁ । ମହାରାଜ ଯଥାଶୀଘ୍ର ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ । ଘୋଡା ଏମିତି ତୀବ୍ର ଗତିରେ ତଳକୁ ଆସିଲା ଯେ, ଘଂଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିରାଟ ଗଛ ଦେହରେ ଧକ୍କା ଖାଇ ଘୋଡାଟି ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ ହୋଇଗଲା । ଭାଗ୍ୟବଳରୁ ମହାରାଜା ସେଇ ଗଛ ଡାଳରେ ଲଟକି ବଂଚିଗଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...