ପ୍ରକୃତ ପୂଜକ

                ଦିନେ ପୂଜକ ଆର୍ତ୍ତ ତ୍ରାଣଙ୍କୁ କହିଲେ – “ପୂଜକ ମହାଶୟ, ମନ୍ଦିର ଚଳାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୋଟେ ହେବ ନାହିଁ । ଦେଖନ୍ତୁ ମୋ ମନ୍ଦିରରେ କ’ଣ ନାହିଁ । ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ମନ୍ଦିର ତ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଗଲାଣି । ଏ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ମନ୍ଦିରରେ କ’ଣ କେଉଁ ଭଗବାନ କେବେ ରହିବେ । ତେଣୁ ଏଠିକି ଭକ୍ତ କାହିଁକି ବା ଆଉ ଆସିବେ । ପୂଜକ ତ୍ରାଣ ଆର୍ତ୍ତଙ୍କ କଥାରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରି ତାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ ଚାଲିଗଲେ ।

                ଦିନକର କଥା । ସେଦିନ ତ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି ପଡିଥାଏ । ସେଦିନ ଭଗବାନଙ୍କର ଜଳାଭିଷେକ ହେବ । ଦୁଇ ପୂଜକ ଜଳ ଆଣିବା ପାଇଁ ନଈକୁ ଗଲେ । ଜଳ ଆଣି କିଛି ବାଟ ଆସିବା ପରେ ଆର୍ତ୍ତ ଦେଖିଲେ ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ସାପଛୁଆଟିଏ ପହଁରୁଛି । ସେହି ସାପ ଛୁଆ ଦେଖି ପୂଜକ ଆର୍ତ୍ତ ହଠାତ୍ ବହୁତ ରାଗିଗଲେ । ଆଉ ସେ ତତ୍କ୍ଷଣାତ୍ ପାଣିରୁ ସେହି ସାପଛୁଆଟିକୁ କାଢି ବାଡେଇ ବାଡେଇ ମାରିଦେଲେ । ହେଲେ ଆର୍ତ୍ତଙ୍କର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ରାଣଙ୍କୁ ଆଦୌ ପସନ୍ଦ ହେଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏସବୁ ଦେଖି ତ୍ରାଣ କହିଲେ – ‘ପୂଜକ ମହାଶୟ ସାପଛୁଆଟି ତ ପାଣିର ଜୀବ । ପାଣି ବିନା ତା’ ପକ୍ଷେ ବଂଚିବା ଏକଦମ୍ ଅସମ୍ଭବ । ଆପଣ ବରଂ ତାକୁ ନ ମାରି ପାଣିରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ ତ ଭଲ ହୋଇଥାଆନ୍ତା ।’ ଏକଥା ଶୁଣି ହଠାତ୍ ଆର୍ତ୍ତ ବହୁତ ରାଗିଗଲେ । ତାପରେ ସେ କ୍ରୋଧରେ କହିଲେ – ଏ ସାପଛୁଆ ମୋ ପାଣି ସବୁ ଅପବିତ୍ର କରିଦେଲା । ମୁଁ ଏତେ କଷ୍ଟ କରି ଏତେ ଦୂରରୁ ପାଣି ନେଇ ଆସିଲି ମାତ୍ର ଏ ଦୁଷ୍ଟ ସାପ ଛୁଆ ସବୁ ବେକାର କରିଦେଲା । ତେଣୁ ଆଜି ଆଉ ଭଗବାନଙ୍କର ଜଳାଭିଷେକ କଦାପି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା କହି ସେ ପୂଜକ ଆର୍ତ୍ତ ପାଣି ସବୁ ଢାଳି ଦେଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...