ପ୍ରଶଂସାରେ ଭୁଲ ନାହିଁ

ଗୋଟିଏ କାଉ ଗୋଟିଏ ମାଂସ ଟୁକୁଡା ନେଇ ଗୋଟିଏ ଗଛ ଡାଳରେ ବସିଲା । ଗଛ ତଳେ ଗୋଟିଏ ବିଲୁଆ କାଉକୁ ଦେଖିଲା ଆଉ ତା’ର ମାଂସ ଟୁକୁଡା ପ୍ରତି ଲୋଭ ହେଲା । ଯେମିତି ହେଉ କାଉ ଥଂଟରୁ ଏହି ମାଂସ ଟୁକୁଡା ଖଣ୍ଡିକ ଆଣିବ ଆଉ ତାକୁ ସେ ଖାଇବ । ସେଥି ପାଇଁ ବିଲୁଆଟି ଏକ ଉପାୟ ପାଂଚିଲା ।

ଚିନ୍ତା କରୁ କରୁ ତା’ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୋଟିଏ ବୁଦ୍ଧି ଜୁଟିଲା । ସେ କାଉକୁ ଦେଖି କହିଲା ବାଃ ! ବାଃ ! କେତେ ସୁନ୍ଦର ତୁମେ । କେତେ ସୁନ୍ଦର ମଖମଲ ପରି କଳା ରଙ୍ଗ ତୁମ ଦେହର । ଯିଏ ଦେଖିବ ସେ କେବଳ ଦେଖିବାକୁ ହିଁ ରହି ଯିବ । କବିଙ୍କ ଭାଷାରେ – ସୁନ୍ଦର ତୃପ୍ତିର ଅବସାଦ ନାହିଁ, ଯେତେ ଦେଖୁ ଥିବ ସେତେ ଦେଖୁ ଥାଇ । ଭାଇ ତୁମର ଥଂଟକୁ କ’ଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବି । ଥଂଟ ତୁମର ଯେମିତି ଲମ୍ବା ସେମିତି ମୁନିଆଁ ମଧ୍ୟ । ଆଖି ମଧ୍ୟ କେମିତି ଗୋଲ୍ ଗୋଲ୍ ତଥା ବଡ ବଡ । ଡେଣା ତ ତୁମର ବିଜୁଳି ଭଳିଆ ଚମକୁ ଥାଏ । ଦେହ ତୁମ୍ଭର କଳା ମଖମଲ କନା ପରି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଲୁଅରେ ଚମକୁ ଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ଏହି କି ଯେ ତୁମେ କଥା କହି ପାରୁ ନାହଁ । ତୁମେ ଯଦି କଥା କହି ପାରୁ ଥାନ୍ତ ତା’ହେଲେ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କ ରାଜା ତୁମେ ହିଁ ହୋଇ ଥାନ୍ତ । ଭଗବାନଙ୍କ ଲୀଳା ବଡ ବିଚିତ୍ର । ଯାହାର ନାକ ଅଛି ତାର ସୁନା ନାହିଁ, ଯାହାର ସୁନା ଅଛି ତାହାର ନାକ ନାହିଁ । ଭଗବାନ୍ ତୁମକୁ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ରୂପ ଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ହାୟ ! ତୁମକୁ ଘୁଙ୍ଗା କରି ଦେଇ ଛନ୍ତି । କୁହ ଏଥର ତମ ପାଇଁ ମୁଁ କ’ଣ କରି ପାରେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...