ଫୁଲ ଝଡିପଡେ କାହିଁକି?

ବନବାସ କାଳରେ ଥରେ ରାମ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୀତା ଓ ଅନୁଜ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଫୁଲ ବଗିଚାରେ ଯାଇ ପହଁଚିଲେ । ଫୁଲଗୁଡିକର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ସୀତା ଏପରି ମୋହିତା ହୋଇ ପଡିଲେ ଯେ, ସେ ସେତକ ଫୁଲସବୁ ତୋଳିବାରେ ଲାଗିପଡିଲେ । ଏହାଦେଖି ସେ ବଗିଚାର ମାଳି ଆସି ସୀତାଙ୍କୁ ଫୁଲ ତୋଳିବାକୁ ବାରଣ କଲା । ସାମାନ୍ୟ ଜଣେ ମାଳିର ଏପରି ଆସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଦେଖି ସୀତା ଆଗ ହଠାତ୍ ରାଗିଗଲେ ଏବଂ ଅଭିଶାପ ଦେଇ କହିଲେ – “ଫୁଲ ବଗିଚା ପାଇଁ ତୋ ମନରେ ଖୁବ୍ ଗର୍ବ ନା । ସେଥିପାଇଁ ତୋର ଏହି ବଗିଚାରୁ ସବୁ ଫୁଲ ଝଡି ପଡିବ ।”

ସତକୁ ସତ ଫୁଲସବୁ ଝଡି ପଡିଲା । ଏହାଦେଖି ସେ ମାଳିଟି ଖାଲି କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା । ତାର ସେଭଳି କାନ୍ଦ ଶୁଣି ରାମ ବଗିଚା ଭିତରକୁ ଆସି ମାଳିକୁ ତା’ର କାନ୍ଦିବାର କାରଣ ପଚାରିଲେ । ସେହି ମାଳିଠାରୁ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଶୁଣିବା ପରେ ରାମ ସୀତାଙ୍କୁ କହିଲେ, “ସୀତେ! ଏଇ ବଗିଚାଟି ଆମର ନୁହେଁ । ପୁଣି ମାଳିର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଫୁଲତୋଳି ତୁମେ ଘୋର୍ ଅପରାଧ କରିଛ । ଏଥିରେ ତ ସେ ମାଳିର କିଛିବି ଭୁଲ୍ ନାହିଁ । ତୁମେ ତୁମର ଅଭିଶାପ ଫେରାଇ ନିଅ । ପର ବାଡିରୁ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଫୁଲତୋଳିବା ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟାୟ ।”

ଏହାଶୁଣି ସୀତା ସେ ମାଳିକୁ କହିଲେ, “ମୁଁ ବରଦାନ ଦେଉଛି ତୁମର ଝଡିପଡିଥିବା ଫୁଲ ସ୍ଥାନରେ ଫଳ ବିକଶି ଉଠୁ ।”

ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଉକ୍ତ ବଗିଚାଟି ଫଳରେ ଭରି ଉଠିଲା ।

ସେହିଦିନଠାରୁ ଆଜିଯାଏଁ ଗଛରେ ଫଳହେବ । ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଫୁଲଫୁଟି ସେ ପାଖୁଡା ମଉଳିଯାଇ ସେଠାରେ ଫଳ ହୁଏ ।

ବିଶେଷ ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ:- କେତେକ କାହାଣୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ନୀତି ଶିକ୍ଷା ଉବ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେବଳ ମନଗଢା ବା କଳ୍ପନା ଭାବଧାରା ଦ୍ୱାରାହିଁ ପ୍ରତିବେସିତ। କିଛି କାହାଣୀରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସତ୍ୟତା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ମନଗଢା କଥା ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏବଂ ବଢ଼େଇ ଚଢେଇ ଲିଖିତ । ଯଦି କୌଣସି କାହାଣୀରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଧାର ନଥାଏ ତାକୁ ସତ୍ୟ ମାନିବା ଅନୁଚିତ୍। ଅନ୍ୟ କେତେକ କାହାଣୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ଏବଂ ନୀତି ଶିକ୍ଷା ଉବ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକ ଜାତି, ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ, ତର୍କ ହୀନତା, ଧର୍ମ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ପ୍ରଚାର ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ଲିଖିତ ଧୁର୍ତ୍ତ ଗପ ତେଣୁ ତାକୁ ସତ୍ୟ  ମାନିବା ଅନୁଚିତ୍ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର କାଳ୍ପନିକସ୍ତର ବାସ୍ତବିକତା ସହ ମେଳନଖାଏ  ଏବଂ ଅନ୍ଧବିସ୍ଵାଶର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଅଜ୍ଞାନତାର ଜନନୀ ହୁଏ ତେବେ ଏହାକୁ ମାନସିକ ବିକୃତତା କୁହାଯାଏ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ