ବକ ଜାତକ – Odia Gapa

ବକ ଜାତକ

ଏକ ବଣରେ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ପୋଖରୀ ଥିଲା । ପୋଖରୀଟି ନିର୍ମଳ ପାଣିରେ ଭରିରହିଥିଲା । ସେଥିରେ ଅନେକ ପଦ୍ମଫୁଲ ଫୁଟିଥିବାରୁ ଭାରି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ପୋଖରୀ କୂଳରେ ବରଗଛଟିଏ ରହିଥିଲା । ଏଇ ଗଛଟିର ଦେବତା ଥିଲେ ବୋଧିସତ୍ୱ । ସେ ସେଇ ଗଛରେ ରହୁଥିଲେ ।

       ଖରାଦିନ ହେଲା । ପୋଖରୀରୁ ପାଣି ଶୁଖିଆସିଲା । ପାଣି କମିଯାଉଥିବା ଦେଖି ମାଛମାନେ ବଡ ବିକଳ ହେଲେ । ସେମାନେ ଭାବିଲେ – ଯଦି ପାଣି ଶୁଖିଯାଏ, ତେବେ ଆମେ କିପରି ବଂଚିବା? ବଗଟିଏ ଏକଥା ଶୁଣି ମନେ ମନେ ଠିକ୍ କଲା – କିଛି ଗୋଟାଏ ଫିକର କରି ଏ ପୋଖରୀର ମାଛମାନଙ୍କୁ ଖାଇବି । ଅନେକ ଦିନ ଯାଏ ମୋର ଖାଇବାପାଇଁ ଭାବନା ରହିବନି ।

       ବଗ ପୋଖରୀ କୂଳକୁ ଗଲା । କୂଳରେ ତୁନି ହୋଇ ମୁଣ୍ଡପୋତି ବସିରହିଲା । ତା’ର ମୁହଁ ଶୁଖିଲା ଦିଶୁଥାଏ । ସେ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ କିଛି ଚେଷ୍ଟା କରୁନଥିଲା । ମାଛଗୁଡାକ ବଗକୁ ଏପରି ବସିରହିଥିବା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ । ସେମାନେ ତାକୁ ପଚାରିଲେ – “ବଗ ଭାଇ ! କାହିଁକି ଏମିତି ତୁନି ହୋଇ ବସିଚ? ଆଜି କ’ଣ କିଛି ଖାଇବନି କି? ତୁମ ମନରେ କିଛି ଦୁଃଖ ଥିଲା ପରି ଜଣାଯାଉଚି!”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...