ବିଦେଶରେ ବାଳସନ୍ନ୍ୟାସୀଙ୍କର କମାଲ

 “ଆଶୀର୍ବାଦ ବିନା କେହି ଜଣେ କେବେ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ବଡ ମଣିଷ

ସ୍ୱାମିଜୀ ବି ଦିନେ ବଡ ହୋଇଥିଲେ ଲଭି ଗୁରୁଜନଙ୍କର ଆଶିଷ ।

ଡରୁଥିଲେ ଯିଏ ଭାଷଣ ଦେବାକୁ ମହା ମହା ଜ୍ଞାନୀ ଜ୍ଞାନୀ ବର୍ଗେ

ଓଜଃସ୍ୱିନୀ ଭାଷଣରେ କାବୁ କରି ଠିଆ ହୋଇଗଲେ ସଭିଙ୍କ ଆଗେ ।”

ଚିକାଗୋଠାରେ ବିଶ୍ୱଧର୍ମ ସମ୍ମିଳନୀର ଘଟଣା । ସେଠାରେ ଅନେକ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ବିଦ୍ୱାନ ନିଜ ନିଜ ଧର୍ମର ଧ୍ୱଜା ଉଡାଇବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥାଏ । ଏହି ଖବର ଶୁଣି କେତେକ ଇଣ୍ଡିଆନ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚି ତାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ମତବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ।

ସବୁ କଥା ଶୁଣି ସାରିଲା ପରେ ବିବେକାନନ୍ଦ କହିଲେ, “ମୁଁ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଚାର କରିବି । ହେଲେ ସେ ମନେ ମନେ ବିଚାର କରୁଥିଲେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବଡ ବଡ ଜ୍ଞାନୀ ଙ୍କ ଭିତରେ ମୁଁ କ’ଣ ବା କରିପାରିବି? ତଥାପି ବି ସେ ତାଙ୍କ ମନରେ ସାହସ ବାନ୍ଧି ଚିକାଗୋ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଠିକ୍ କଲେ । ମାତ୍ର ଯିବାପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁଙ୍କର ଅନୁମତି ନେବାଟା ଠିକ୍ ହେବ ବୋଲି ସେ ବିଚାର କଲେ ।”

ସେତେବେଳେ ତ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କର ଗୁରୁ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସ ମାନ୍ଦ୍ରାଜରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥାନ୍ତି । ଏ ଖବର ଶୁଣିବାମାତ୍ରେ ସେ ମଧ୍ୟ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରି ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ଗାରିମା ବଢାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ।

ଏହା ପରେ ବିବେକାନନ୍ଦ ଚିକାଗୋ ଯାତ୍ରା କଲେ । ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ତତ୍ତ୍ୱ ଅନୁସାରେ ଗୁରୁଙ୍କର ଅନୁମତି ନେଇଗଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଶୁଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଠାରେ ତାହାହିଁ ହେଲା ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ