ବିଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳ – Odia Gapa

ବିଶ୍ୱର ମଙ୍ଗଳ

ଏକଦା ବହୁ ଦିନ ଧରି ବିକ୍ରମକେତୁଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହେଲା ନାହିଁ । ଫଳରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲା । ରାଜା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କଲେ । ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ କଲେ ।

                ଏହି ଦୁର୍ବିପାକର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେ କିଛି କ୍ଷୁଦ୍ରମିଆଦି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

                ରାଜକୋଷରୁ ଅର୍ଥର ସ୍ରୋତ ଛୁଟିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ନୂତନ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହେଲା । ରାଜ୍ୟର ସୀମାରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁମାନେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବିଚରଣ କରୁଥିଲେ । ଜଂଗଲ ନିକଟରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ଜଂଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ଥିଲା ଜଂଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆହରଣ । ବନ୍ୟଜନ୍ତୁମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବିପନ୍ନ ହେଲା ।

                ଲୋକେ ରାଜାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ।

                ରାଜକୋଷରୁ ଅର୍ଥ ସରି ସରି ଆସୁଥିଲା । ତେଣୁ ରାଜା ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ନିଜେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ । ସେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କଲେ ।

                ରାଜା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ ଏ କଥା ଶୁଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ । ସେ ବାରଣ ମଧ୍ୟ କଲେ ।

                “ଜଣେ ଶାସକ ଯେ କି ଲୋକମାନଙ୍କର ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିପାରେ ନାହିଁ ସେ ଜଣେ ନିଷ୍ଠୁର ବର୍ବର ଶାସକ ହିଁ ହୋଇପାରେ । ଏପରି ଶାସକ ମରିଯିବା ଭଲ । ବଂଚି ରହି କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ । ଜଣେ ଭଲ ଶାସକ ଭାବରେ ମୋର ପ୍ରଜାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ହେଉଛି ମୋର ପ୍ରଥମ ଦାୟିତ୍ୱ ।” ରାଜା ବିକ୍ରମକେତୁ ଏହା କହିଲେ ଏବଂ ଶିକାରରେ ଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ ।

                ଏଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...