ବୀର ହନୁମାନ – Odia Gapa

ବୀର ହନୁମାନ

ଚୈତ୍ର ପଞ୍ଚମୀରେ ଶ୍ରୀରାମ ବନବାସ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବେ ଲଙ୍କାରୁ ଫେରିବା ରାସ୍ତାରେ ଚୈତ୍ର ଚତୁର୍ଥୀ ଆସି ହେଲାଣି, ଆଉ ଦିନଟିଏ ମାତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ପୁଷ୍ପକ ବିମାନକୁ ଭରଦ୍ୱାଜ ମୁନିଙ୍କ ଆଶ୍ରମରେ ରଖାଇ ମୁନିଙ୍କୁ ଯାଇ ଦେଖା କଲେ । ସେ ପଚାରିଲେ, “ମୁନିବର, ଅଯୋଧ୍ୟା ନଗରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଅଛି ତ? ଭରତର ରାଜ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଚଳୁଛି ତ? ଆଉ ଆମ ମା’ମାନେ କୁଶଳରେ ଅଛନ୍ତି ତ?”

                ଭରଦ୍ୱାଜ କହିଲେ, “ଭରତ ତୁମଠାରୁ ପାଦୁକା ଆଣି ତାକୁ ପୂଜା କରି ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ରହିଛି । ତା’ର ଶରୀର ଅଧା ଜଟା ଓ ବାଳରେ ଘୋଡାଇ ହୋଇ ରହିଛି । ସେ ତୁମର ପ୍ରତୀକ୍ଷା କରି ରହିଛି; ବାକି ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ୟସବୁ କୁଶଳ ।”

                ଭରଦ୍ୱାଜ ଚାହୁଁଥିଲେ ସେହି ଦିନଟି ରାମ ସେଠାରେ ଅତିଥି ହୋଇ ରହନ୍ତେ ଓ ପରଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟା ଆସନ୍ତେ । ଶ୍ରୀରାମ ସେଠାରେ କିଛି ସମୟ ଅତିଥି ହୋଇ ରହିଲେ । ସେଠାରୁ ସେ ଭରତଙ୍କ ପାଖକୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ । ସେ କହିଲେ, “ହନୁମାନ, ତୁମେ ପ୍ରଥମେ ଶୃଙ୍ଗବେର ପୁର ଯାଇ ଶବରରାଜ ଗୁହକଙ୍କୁ ମୋ ଆସିବାର ବାର୍ତ୍ତା ଦିଅ । ସେ ତୁମକୁ ଅଯୋଧ୍ୟାର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଇବେ । ତା’ପରେ ତମେ ଭରତଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ କୁହ ମୁଁ ମୋର ବନବାସ ସମାପ୍ତ କରି ସୀତା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହିତ ଅଯୋଧ୍ୟା ଫେରୁଛି । ତୁମେ ଭରତଙ୍କୁ ସୀତା ହରଣଠାରୁ ରାବଣ ନିଧନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକଥା କୁହ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଦେଖ ତାଙ୍କ ମୁହଁର ଭାବ କି ପ୍ରକାର ହେଉଛି । ତାଙ୍କୁ କୁହ ଯେ ମୁଁ ଶତ୍ରୁ ନିପାତ କରି ବଳବାନ୍ ମିତ୍ରଗଣଙ୍କ ସହ ଅଯୋଧ୍ୟା ଫେରୁଛି । ତୁମେ ଭଲ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଦେଖିବ ଭରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ’ଣ ହେଉଛି । ଯଦି ପୂର୍ବ ପୁରୁଷଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଶାସନ କରିବାରେ ସେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି, ତେବେ ମୁଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ଯାଇ ତା’ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବି ନାହିଁ । ଏସବୁ ଖବର ନେଇ ତମେ ଯେତେଶୀଘ୍ର ପାର ଫେରିଆସ ।”

                ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଇ ହନୁମାନ ଶୃଙ୍ଗବେର ପୁର ଯାଇ ଶବର ରାଜା ଗୁହକଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର କୁଶଳ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ଓ କହିଲେ,  “ଆସନ୍ତା କାଲି ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବାଟରେ ଦେଖା କରି ଯିବେ ।” ତା’ପରେ ସେ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମ ଆଡକୁ ଗଲେ । ନନ୍ଦୀଗ୍ରାମରେ ପହଁଚି ସେ ଦେଖିଲେ ଭରତ ଜଣେ ସନ୍ନ୍ୟାସୀଙ୍କ ପରି ଜଟାଜୁଟ ହୋଇ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପଥ ଚାହିଁବସିଛନ୍ତି । ସେ ସେଠାରେ ଫଳମୂଳ ପ୍ରଭୃତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ତପସ୍ୱୀଙ୍କ ପରି ଚଉଦବର୍ଷ ରହିଲେଣି । ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହି ସେ ଶାସନ କରନ୍ତି । ଭରତଙ୍କୁ ଦେଖି ହନୁମାନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ । ଭରତଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଖି ହନୁମାନଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ଅଶ୍ରୁରେ ଭରିଗଲା । ସେ ଭାବିଲେ “ଆହା, ଭରତ, ଅଗ୍ରଜ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ କେତେ ଯେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ।” ସେ ଜାଣିଲେ ଯେ ତ୍ୟାଗ, ନିଃସ୍ୱାର୍ଥତା, ନିଷ୍ଠା ଓ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଆଦି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୁଣମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟଏକ ନାମ ହେଲା ଭରତ ।

                ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ପାଦୁକା ଦୁଇଟି ସିଂହାସନରେ ରଖି ଭରତ ଅଯୋଧ୍ୟାଠାରୁ ଦୂରରେ ତପସ୍ୱୀ ପରି ରହି ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ଚଳାଉଥିଲେ । ଭକ୍ତି ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଏଇ ଭରତ । ସେ ରାଜା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ତପସ୍ୱୀ ପରି ଜୀବନ ବିତାଉଥା’ନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳରେ ଏକମାତ୍ର ଭାବ ଦେଖା ଯାଉଥିଲା, ତାହା ଥିଲା ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପ୍ରତୀକ୍ଷା । ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଶ୍ରୀରାମ ଦେଇଥିବା ଖବର କଥା ହନୁମାନ ଭୁଲିଯାଇ କେବଳ ଭରତଙ୍କୁ ମୁଗ୍ଧ ହୋଇ ଚାହିଁ ରହିଥିଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ନିଜକୁ ସମ୍ଭାଳି ନେଇ ସେ କହିଲେ, “ମୋତେ ଶ୍ରୀରାମ ପଠାଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ତାଙ୍କର ଦୂତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ସେ ସକୁଶଳରେ ଅଛନ୍ତି ଆପଣ କାଲିହିଁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇବେ । ଶ୍ରୀରାମ ରାବଣକୁ ବଧ କରି ସୀତା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହିତ ଅଯୋଧ୍ୟା ପ୍ରତ୍ୟାଗମନ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହିତ ବଳଶାଳୀ ମିତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଆହୁରି ପୁଣି ତାଙ୍କ ସହିତ ସୀତା ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛନ୍ତି ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...