ବୁଦ୍ଧିମାନ କିଏ

ରଘୁନାଥ ଓ ବଲରାଜ ଦୁଇବନ୍ଧୁ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଅନ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ । ଥରେ ଦୁହେଁ ରାସ୍ତାରେ ବିବାଦ କରିବାବେଳେ ପ୍ରିୟନାଥ ନାମକ ସେଇ ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ଏକ ଭଦ୍ରଲୋକ ସେଠାରେ ପହଁଚି କହିଲେ, “ମୁଁ ତୁମ ଦୁହିଁଙ୍କର ବିବାଦ ଭାଙ୍ଗିଦେବି । ଦେଖ, ମୁଁ ତୁମ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବି । ଯିଏ ଭଲ ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବ ସେହିଁ ବୁଦ୍ଧିମାନ । ଯଦି ତୁମ ଦୁହିଁଙ୍କ ଭିତରୁ କିଏ ବି ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ତେବେ ମୁଁ ସମସ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ ଆଉ ତୁମେ ଦୁହେଁ ମୂର୍ଖ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଯିବ । ଠିକ୍ ଅଛି?”

                “ମୁଁ ଏ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବି ନାହିଁ ।” ବଲରାଜ ଏହା କହି ସେ ସ୍ଥାନ ଛାଡି ଚାଲିଗଲା । ତା’ପରେ ପ୍ରିୟନାଥ କହିଲେ, “ଦେଖିଲ ତ? ତୁମ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଲରାଜହିଁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ । କାରଣ ମୁଁ ତୁମ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥା’ନ୍ତି ଯେ ଯାହାର ଉତ୍ତର ମୁଁ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିନାହିଁ । ବଲରାଜ ମୋ ମନ କଥା ଜାଣିଦେଲା ।”

                ତା’ପରେ ରଘୁନାଥ ଯାଇ ବଲରାଜ ଘରେ ପହଁଚି ତାକୁ କହିଲା, “ପ୍ରିୟନାଥ ତ ତୁମକୁହିଁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ ବୋଲି କହିଲେ ।” ବଲରାଜ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ କହିଲା, “ଦେଖ, ହଠାତ୍ ମୋ ପେଟ କାମୁଡିଲା ବୋଲି ମୁଁ ସେକଥା ନକହି ମିଛ କହି ଚାଲି ଆସିଲି । ଏବେ ଦେଖୁଛି ସେଇ ମିଛ ଯୋଗୁହିଁ ମୁଁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲି ।”

                ରଘୁନାଥ ମନ ଦୁଃଖ କରି କହିଲା “ମୋର ବି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ହୁଏ ନାହିଁ । ଟିକିଏ ଆଗରୁ ହୋଇଥିଲେ ମୁଁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...