ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭିକାରୀ

ମହିମାପୁରୀର ଗୋଟିଏ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ଜଣେ ଭିକାରୀ କପଡାଟିଏ ବିଛାଇ ତା’ ଉପରେ କାଗଜରେ, “ମୁଁ ଅନ୍ଧ, ଭିଖ ଦିଅ” ଏହା ଲେଖି ସେ ବସିଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ତାକୁ ପଢି ଦୟା କରି ସେଠି କିଛି ପଇସା ପକାଇ ଦେଇ ଯା’ନ୍ତି ।

ଥରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଟିଏ ଆଠଣି ଦୂରରୁ ପକାଇ ଦେଲେ ଯେ ତାହା କପଡାରେ ପଡି ପୁଣି ଗଡି ଗଡି ଯାଇ ବାହାରେ ପଡିଲା ଭିକାରୀ ନିଜ ସ୍ଥାନରୁ ଉଠିପଡି ତାକୁ ଗୋଟାଇ ଆଣି ରଖିଲା ।

ସେ ଭଦ୍ରଲୋକ ଜଣକ ଏସବୁ ଦେଖୁଥିଲେ । ଜାଣି ପାରିଲେ ସେ ଅନ୍ଧ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ରାଗିକରି ସେ କହିଲେ, “ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଠକୁଛ ତୁମକୁ ଲାଜ ମାଡୁନାହିଁ? ତୁମେ ତ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖି ପାରୁଛ । ତେବେ ଏ ଅନ୍ଧ ହେବାର ନାଟକ କାହିଁକି?” ଏକଥା ଶୁଣି ଭିକାରୀଟି ନମ୍ର ଭାବରେ କହିଲା, “କ୍ଷମା କରନ୍ତୁ । ମୁଁ ହେଉଛି ପ୍ରକୃତରେ ଘୁଙ୍ଗା । କିନ୍ତୁ ଲେଖିବା ବାଲା ଭୁଲ୍ରେ ଅନ୍ଧ ବୋଲି ଲେଖି ଦେଇଛି ।”

ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଲେ “ଓ ଏପରି କଥା? କାଲିକି କୌଣସି ଭଲ ଲେଖିବା ବାଲାକୁ ଡାକି ଠିକ୍ ଠିକ୍ ଲେଖିଦେବ । ବୁଝିଲ?” ଭିକାରୀ କହିଲା “ଆଜ୍ଞା, ହଜୁର୍”

ତା’ପରେ ଧନୀବ୍ୟକ୍ତି ସେଠାରୁ ଚାଲିଗଲେ । ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଜୁଟିଲା ନାହିଁ ଯେ ଘୁଙ୍ଗା ପୁଣି ଏତେ କଥା କିପରି କହିଲା?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ଗପ ସାରଣୀ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ