ବୁଦ୍ଧିର ବଳ – Odia Gapa

ବୁଦ୍ଧିର ବଳ

ପ୍ରାଚୀନ କାଳର କଥା । ଥରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣପୁର ଗ୍ରାମରେ ବର୍ଷା ହେଲା ନାହିଁ । ବର୍ଷା ନହେବାରୁ ନଈ, ନାଳ, ପୋଖରୀ, କୂଅ ସବୁ ଶୁଖିଗଲା । ଫସଲ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଏହା ଦେଖି ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଗଲେ । ସମସ୍ତେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଗ୍ରାମର ମୁଖିଆଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚିଲେ । ମୁଖିଆଙ୍କୁ କହିଲେ – “ମୁଖିଆ ମହାଶୟ! ଆପଣ ତ ଜାଣୁଛନ୍ତି କିଛି ଦିନ ହେବ ଏଠାରେ ବର୍ଷା ହେଉନାହିଁ । ଆମ୍ଭେମାନେ ଯଦି ଏହି ଗାଁରେ ରହିବୁ ତା’ ହେଲେ ଭୋକ, ଉପାସରେ ମରିଯିବୁ । ତେଣୁ ଆପଣ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ କଥା ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ।”

       ଲୋକମାନଙ୍କର କଥା ଶୁଣି ମୁଖିଆ ସେମାନଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେବାକୁ ଯାଇ କହିଲେ, “ଭାଇମାନେ! ଏପରି ଧୈର୍ଯ୍ୟ ହରା ହେଲେ କୌଣସି କାମ ହେବ ନାହିଁ । ତୁମେ ମାନେ କହୁଛ ଏହି ଗାଁ ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର ଚାଲିଯିବ । ହେଲେ କେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବ ତାହା କ’ଣ ତମେମାନେ ଠିକ୍ କରିଛ । ଘର ଭାଙ୍ଗି ଦେଇ ଚାଲିଯିବା ଠାରୁ ପୁଣି ନୂଆ କରି ଘର ତୋଳିବା କାଠିକର ପାଠ । ତେଣୁ ଭାଇମାନେ ମୋ କଥା ମାନ । ଏ ଗାଁ ଛାଡି ଆଉ କୁଆଡେ ଯାଅ ନାହିଁ ।” ମୁଖିଆଙ୍କର କଥା ଶୁଣି ‘ରାମା’ ନାମକ ଏକ ଯୁବକ ଜୋର୍ରେ ରାଗିଗଲା । କିଛି ନବୁଝି ମୁଖିଆଙ୍କୁ କହିଲା, “ମୁଖିଆ ମହାଶୟ! ଆମେ ଏଠାରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ମୂହୁର୍ତ ରହିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ରହିଲେ ଆମେ ଭୋକ ଉପାସରେ ମରିଯିବୁ ।” ‘ରାମା’ ର କଥାଶୁଣି ମୁଖିଆ କହିଥିଲେ, “ବାପାରେ! ଯାହା କରିବା କଥା ଆମକୁ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ସାଙ୍ଗରେ ତ’ ଆମର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଦ୍ରବ୍ୟ କିଛି ନେବାକୁ ପଡିବ । ସେ ସବୁତ ଆମେ ଯୋଗାଡ କରିବା । ତା’ପରେ ତୁମେ ମାନେ ଏକଥା ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛ ଯେ ଆମ ଗାଁକୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଧିଗରୁ ମରୁଭୂମି ଘେରି ରହିଛି ।”

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...