ବୋକାମାନଙ୍କର ତାଲିକା

ଅନ୍ୟ ରାଜାମାନଙ୍କ ପରି ଆକବରଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ରକମର ଘୋଡା ପାଳିବା ଏକ ସଉକ୍ ଥାଏ । ସେ ତାଙ୍କର ଘୋଡାଶାଳରେ ଜାତି ଜାତିକା ଘୋଡା ରଖିଥାଆନ୍ତି । ଦିନେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସାଂଗରେ କିଛି ଘୋଡାଧରି ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଆସି ପହଁଚିଲା । ରାଜା ସଂଗେ ସଂଗେ ଘୋଡା ବେପାରୀକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ ସବୁତକ ଘୋଡା ରଖିଦେଲେ । ଏପରିକି ଆହୁରି ଅଧିକ ଘୋଡା ଆଣିବା ପାଇଁ କିଛି ପଇସା ଦେଇ ଦେଲେ । ଦିନ ପରେ ଦିନ ଗଡିଚାଲିଲା । ହେଲେ ଘୋଡା ବେପାରୀର ଦେଖା ନାହିଁ । ରାଜାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସେକଥା ମନରେ ନାହିଁ ।

         କିଛିଦିନ ଗଲା, ଦିନେ ଆକବର ବିରବଲଙ୍କୁ କହିଲେ, “ବିରବଲ! ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଯେତେବୋକା ଅଛନ୍ତି, ତୁମେ ତାହାର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ମୋତେ ଦିଅ ।” ଦୁଇତିନିଦିନ ପରେ ବିରବଲ ରାଜାଙ୍କୁ ଏକ ତାଲିକା ନେଇ ଧରାଇ ଦେଲେ । ତାଲିକା ଦେଖି ରାଜା ଜୋର୍ରେ ରାଗିଗଲେ । ବିରବଲଙ୍କୁ କହିଲେ, “ତୁମେ ଏଠାରେ ମୋ ନାମ କ’ଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଲେଖିଛ?” ରାଜାଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାଙ୍କୁ ଯାଇ ବିରବଲ କହିଲେ, “ମହାରାଜ୍! ଲେଖିଛି ଏଇଥିପାଇଁ ଯେ, ଆପଣ କୌଣସି ଲୋକ ବିଷୟରେ କିଛି ନଜାଣି ଟଙ୍କା ଦେଇ ଦିଅନ୍ତି । ଯେମିତି ସେ ଘୋଡା ବେପାରୀକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତା’ର ଦେଖାନାହିଁ ।”

         ବିରବଲଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବାପରେ ରାଜା ନିଜର ଭୁଲ୍ ବୁଝିପାରିଲେ ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...