ଭଲପାଠ ପଢେନି ବୋଲି ଘରୁ ତଡା ଖାଇଥିବା ପିଲାଟି ବିଶ୍ୱରେ ନାଆଁ ରଖିଲା – Page 3 – Odia Gapa

ଭଲପାଠ ପଢେନି ବୋଲି ଘରୁ ତଡା ଖାଇଥିବା ପିଲାଟି ବିଶ୍ୱରେ ନାଆଁ ରଖିଲା

ପାଠପଢା ଶେଷ ହେଲାପରେ ଶ୍ରୀ ମହାରଥୀ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କର୍ମସଂସ୍ଥାନରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ନିର୍ଦେଶକ ପଦବୀରୁ । ଅବସର ପରେ ସେ ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ସୂଚାରୁରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପାଦନ କରିପାରିଥିଲେ ।

ସେହି ଅଭୁଲା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କର ସ୍ୱହସ୍ତ ଅଙ୍କିତ ଚାରୁକାରୁକଳାର ନିଦର୍ଶନ ସ୍ୱରୂପ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀର ପାର୍ଲିଆମେଂଟ ଭବନରେ ଟଙ୍ଗାହୋଇଥିବା ତୈଳ ଚିତ୍ରଗୁଡିକ ଆଜି ବି ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କ ମନ ମୋହିନେଉଛି ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ; ଏକଦା ଶ୍ରୀ ମହାରଥୀ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆ ବୌଦ୍ଧସଂଘର ସଭାପତି ଥାଇ ଜାପାନ ଗସ୍ତରେ ସେ ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଗସ୍ତକାଳରେ ସେ ଆମ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପଦ ହାସଲ କରିପାରିଥିଲେ । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା- ବେତ ବାଉଁଶର କାରିଗରୀ ବିଦ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟଟି ଧଉଳିଗିରିର ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ।

ଶ୍ରୀ ମହାରଥୀ ଓଡିଶା ଓ ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କ ସମନ୍ୱୟରେ ନିଜ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁରଠାରେ ବେତ-ବାଉଁଶ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରି ଜାପାନର କୁଶଳୀ କାରିଗରମାନଙ୍କୁ ଆଣି ସ୍ଥାନୀୟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ତାଲିମପ୍ରଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀକାଳରେ ସେହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁକରଣ କରି ବାଣପୁର ଅଂଚଳର ଗାଁ ଗାଁରେ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନମାନ ଗଢି ଉଠିଥିଲା । ସେହି ସବୁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାନଙ୍କରେ ଶହ ଶହ ପିଲା କାମ ଶିଖି ଆଜି ବି ସେମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରୁଛନ୍ତି । ବାଣପୁରର ବେତ, ବାଉଁଶ ଶିଳ୍ପ ଏବେ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଖୁବ୍ ଆଦର ଲାଭ କରିଛି । ବାଣପୁରକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବାଣପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ବେତବାଉଁଶର ସୂକ୍ଷ୍ମ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ କାରିଗରୀ ବିଦ୍ୟାକୁ ଦେଖି ବିମୋହିତ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବାଣପୁର ବେତଶିଳ୍ପରେ ନାଆଁ କରିଥିବା ମୂଳରେ ଥିଲେ- ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର ମହାରଥୀ ।

ଶ୍ରୀ ମହାରଥୀଙ୍କର ଆମ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅବଦାନ ହେଲା – ଧଉଳିଗିରିର ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ । ଏହା ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମର ମହାତ୍ମ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଆମ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଜାପାନ ଭିତରେ ସମ୍ପର୍କର ସେତୁ ପାଲଟି ଯାଇଛି ।

କଳିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଭୟାବହତା ଏବଂ ରକ୍ତପାତ ଦେଖି ଚଣ୍ଡାଶୋକ କିପରି ଧର୍ମାଶୋକରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଧରିଥିବା ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଇ ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତା’ର ସର୍ବଶେଷ ବିବରଣୀ ଜାପାନର ବୌଦ୍ଧସଂଘ ସଭାପତି କାନରେ ପକାଇ ଧଉଳିଗିରିରେ ଏହି ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପର ପରିକଳ୍ପନା କରିପାରିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ମହାରଥୀ । ସେହି ଆଲୋଚନା କେବଳ କଥାରେ ସୀମିତ ନରହି, ପରବର୍ତ୍ତୀ କାଳରେ ବାସ୍ତବକ୍ଷେତ୍ରରେ ଧଉଳି ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ରୂପରେ ମୁଣ୍ଡଟେକି ଠିଆ ହୋଇ ଆଜି ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ପାରିଛି ।

ତେବେ କଥା ଏଇଠି ସରିନି । ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପକୁ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ପାହାଡର ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ଜାପାନୀ ବୌଦ୍ଧଭିକ୍ଷୁଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନାଗୃହରେ ଯେଉଁ ବିରାଟ ବୌଦ୍ଧମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜାପାଉଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ମହାରଥୀଙ୍କର ସ୍ୱହସ୍ତ କୃତୀ ।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର ମହାରଥୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏହିଭଳି ସଫଳତା ପରେ ସଫଳତା ତାଙ୍କର କଠୋରସାଧନାର ଫଳ ନୁହେଁକି?

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

ନୂଆ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...