ଭୃଗୁ

ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଭୃଗୁ ଥିଲେ ଜଣେ ମହତ୍ ଋଷି । ଥରେ ଅନ୍ୟ ଋଷିମାନେ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ, “ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ ଓ ମହେଶ୍ୱର, ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ କାହାକୁ ମୋଟେ ରଗାଇବା ସମ୍ଭବପୁର ନୁହେଁ?” ତା’ପରେ ଭୃଗୁ ଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇବା ପାଇଁ ବାହାରିଲେ ।

                ପ୍ରଥମେ ଭୃଗୁ ଯାଇ ବ୍ରହ୍ମା ଓ ଶିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନଜନକ ବ୍ୟବହାର କଲେ । ସୁତରାଂ ସେ ଦୁଇ ମହାନ୍ ଦେବ ବିରକ୍ତିର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ କଲେ । ତା’ପରେ ଭୃଗୁ ଯାଇ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚିଲେ । ସେତେବେଳେ ବିଷ୍ଣୁ ତ ଶୋଇଥିଲେ । “ସୃଷ୍ଟି ସଂଚାଳନ କାମ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଥାଉଁ ଥାଉଁ କେଉଁ ସାହସରେ ତମେ ଏଠି ଶୋଇଛ?” ଏପରି କହି ଭୃଗୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଛାତିରେ ଗୋଇଠା ମାରିଲେ ।

                ଏଡେ ଭୀଷଣ ଅପମାନଜନକ କାମଟିଏ କରି ଭୃଗୁ ନିଜେ ଶଙ୍କି ଯାଇ ଅପେକ୍ଷା କରୁଥାନ୍ତି । ବିଷ୍ଣୁ କେମିତି କ୍ରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ସେ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଉତ୍କଣ୍ଠିତ ହେବା ତ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା ।

                “ତମ ପାଦରେ କଷ୍ଟ ହେଲା ନାହିଁ ତ?” ବିଷ୍ଣୁ ଚଟାପଟ ଉଠି ବସି ଅତି ମଧୁର ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ । ସେତିକି ନୁହେଁ, ସେ ନିଜ ବକ୍ଷରେ ସେ ପାଦଚିହ୍ନ ଚିରଦିନ ପାଇଁ ଧାରଣ କରି ରଖିଲେ । ଏହାକୁ କୁହାଯାଏ ଶ୍ରୀବତ୍ସ ଚିହ୍ନ । ଏହା ଭକ୍ତ ପ୍ରତି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପରିବର୍ତ୍ତନୀୟ ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ।

                ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟବହାର ନମ୍ରତାର ଚରମ ପରାକାଷ୍ଠା ହିସାବରେ ଅମର ରହିଛି ।

Find Amazon’s best deals & get advantage of the more hidden discounts!

Find over 75% discounts

Discover hidden offers, sales & discounts when searching for products on Amazon.

Keyword/s (optional)

(eg Iphone 5s Gold or Ipad Mini 16GB)

Search Discount
ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।
loading...

ଗପ ସାରଣୀ

ବିସ୍ଵାଶ କରିବା ଆଗରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଗୁଡିକର ସଠିକତାକୁ ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ସାଢି | ଲାପଟପ୍ | ଟେଲିଭିଜନ୍ | ଯୋତା | ମୋବାଇଲ୍ |ବହି

ପ୍ରଥମେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ, ପରେ କ୍ୟାସ ଅନ ଡେଲିଭରିରେ ଅଡ଼ର୍ କରନ୍ତୁ, ମାନେ ଜିନିଷ ପାଇଲା ପରେ ହିଁ ପଇସା ଦିଅନ୍ତୁ

ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ଗପ

loading...